Над 2000 българи имат нужда от трансплантация на органи, тъкани или клетки. За половината от тях трансплантацията на орган е равносилно на живот. В предаването "Хоризонт до обед" д-р Марияна Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантация коментира причините България да е на последно място по донорство:
Има добре подготвени специалисти и добра организация, но имаме недостиг на анестезиолози, които са ключов фактор. Ние трябва да работим в зависимост от реалността.
Над 70 на сто са отказите от даряване на органи през миналата година, каза д-р Симеонова:
За щастие има увеличение на работата в тази посока. Най-голяма благодарност дължим на хората, които позволиха да спасим 20 човешки живота. Със сигурност роля за отказите играе недоверието към лекарите и неинформираността. Трябва да направим така, че да изчистим този страх, че има някакъв "лов на донори". Нашата задача е да обясним на хората и на лекарите, че ние трябва да диагностицираме, че тази смърт е настъпила.
Директорът на Агенцията по трансплантации съобщи, че се изготвя специален документ, в който да се попълват данните от трансплантациите, за да се направи анализ за няколко години назад.
От половин година Бисер Караиванов живее с нов черен дроб, след като е чакал за трансплантация 10 години:
Като здравословно състояние няма нищо общо с това, което беше. Самата операция протече неусетно. Цялата процедура продължи около 10 дни и след това ме пуснаха да си ходя вкъщи.
Цялото интервю с д-р Марияна Симеонова и Бисер Караиванов можете да чуете в звуковия файл.