Следващата година може да се окаже нулева за България по отношение на усвояването на европейски пари. Това предупреди в предаването "Неделя 150" бившият министър по еврофондовете Томислав Дончев.
За да текат плащанията през 2014-а година, първите схеми за финансиране трябва да се подготвят в момента, за да могат да бъдат отворени в началото на следващата година. Нямам информация това да се случва. И тук ще споделя опасността 2014-а година да се превърне в нулева година, което е много лошо, заключи Дончев.
Европейските пари за тунела под Шипка и за Западната дъга на Околовръстния път на София не са окончателно загубени, каза Томислав Дончев. По думите му апликационните форми за двата проекта могат да бъдат подадени наново.
До момента по голям инвестиционен проект по смисъла на Регламент 1083 България няма отхвърлена апликационна форма. Имали сме много случаи, където по отношение на една апликационна форма или нужда от допълнителна информация има нужда от допълнителни анализи. Не съвсем рутинна процедура е апликационни форми да бъдат отхвърлени. Няма нужда от излишно драматизиране, въпреки че самият сигнал е до голяма степен смущаващ. Двете апликационни форми биха могли да бъдат подадени наново. Некоректно би било да се коментира, че средствата за тези два проекта окончателно са загубени. Това зависи от действията на правитеството следващите два–три месеца, каза Дончев.
В дискусията за усвояването на еврофондовете депутатът от БСП Димитър Горов обяви, че прокуратурата ще бъде сезирана по случая с над един милион лева, получени от експерти на Световната банка за консултации по усвояване на пари от ЕС. По думите на Горов, решението на кабинета "Борисов" не е минало през Народното събрание за одобрение.
Никой не оспорва безспорната помощ на световните институции по отношение на добрата практика, която трябва да реализира България в бъдеще. Но начинът, по който е извършено плащането - без решение на Народното събрание, без този харч да бъде одобрен, е меко казано скандален. Това показва още един механизъм на действие на предишното управление - няма значение, че това нещо не е гласувано в парламента, щом г-н Борисов го е подписал, значи то става закон. По този казус има едно-единствено действие, което може да се случи от тук нататък - компетентните органи да разследват кой, как, с чий подпис тези пари са похарчени, без това да е станало по надлежния ред в държавата, каза Горов.
Цялата дискусия чуйте от звуковия файл.