Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мултикултурни диалози”: през очите на дипломатите

\r\nСирил Бомгартнер, водещата Здравка Андреева и Дитрих Бекер (отляво надясно) по време на предаването
Снимка: Емил Николов
Как ли изглежда светът през очите на дипломатите – по условие призвани, натоварени и овластени да строят междукултурни мостове, да рушат прегради, бариери и предразсъдъци? Къде ли е отвела професионалната кариера двама от тях, които в момента са „на пост” в България. При това постовете им са от най-високите – заместник-посланици на Германия и Франция у нас.
Гости в студиото на предаването бяха Сирил Бомгартнер – първи съветник в посолството на Франция в България (превод в ефира Нина Кунова) и Дитрих Бекер – министър-съветник в посолството на Германия в България (превод в ефира Елена Даскалова). Радостно е, че двамата охотно отделиха време да проведат един сложен българо-немско-френски радио-диалог.
Слушайте, за да чуете как немският дипломат намира човечността за най-ценното нещо, което му е дала рабатата му в най-бедната страна в света: Мали.
А французинът няма нищо против да бъде наричан Кирил, а не Сирил, при това носи специфичната фамилия Баумгартнер и е роден в Мюлуз, но казва: „Ами това е то – Европейски съюз”.
И двамата обичат София и си имат любими кътчета, но се обединени от недолюбването на софийския „Нови Лозенец” (”неологизмът – на Дитрих Бекер).
Има и новина в студиото – за онези, които не четат сайта на програма „Христо Ботев” - тази седмица е поставено ново начало: на редовно заседание на правителството на Германия е присъствала финансовата министърка на Франция. Дневният ред е бил спазен според предварителния план и въпреки присъствието на гостенката-наблюдателка са разисквани проблеми от банковата сфера. Идната седмица френският правителствен кабинет в Париж ще има за гост германски минстър. И така ще е занапред.
Ако господата Сирил Бомгартнер и Дитрих Бекер спазят обещанията си – при следващото им колективно гостуване на програма „Христо Ботев” ще научим как се съставя общ учебник по история на френски и на немски език – между две държави с нелеки в миналото съседски взаимоотношения. А това може да е повод за размисъл за общ учебник по история на Балканите напр.
Здравка Андреева

събота, 10 април, от 16.00 часа
По публикацията работи: Здравка Андреева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна