Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добро или зло е златото на Брезник

Събирайки много мнения, разглеждаме ползите и вредите от едно ново инвестиционно намерение за добив на златосъдържащи руди в Брезник, градче близо до Перник.

Предлагаме ви да чуете началото на историята и как се създават първите мнения на жителите на Брезник, разминаващи се в това трябва ли им мина веднага след научаването за планираната златна мина и сега. И тъй като и преди, и днес, не всички те имат необходимата за съставяне на мнение информация, предоставяме я. Какъв е проектът ни разказва Ваня Денева, управител на фирма „Трейс Рисорсиз”, която ще извършва златодобива - една фирма, преди собственост на канадска компания, а днес – на „Асарел-Медет”, работеща от десетилетия в района на Златица и Пирдоп.

Въпреки обещанията за използване на нови технологии жителите на Брезник виждат рискове, защото са запознати и със замърсяването на района на Златица и Пирдоп от златодобивната дейност – с арсен, кадмий, олово и манган, променили състава на почвата, водата, а и влезли в организмите на хората. Опасенията описва Десислава Стоилова, председател на инициативен комитет „За чисто Граово”. Граово се нарича цялата географска област, в която попада Брезник.

В началото и в края на построяването на златната мина на Брезник стои Регионалната инспекция по околната среда и водите, Перник. Тя изготвя Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) и тя ще трябва да осигури контрол на замърсяването, ако мината се окаже факт. За извършеното дотук и за плановете ни разказва директорът на инспекцията Пламен Ангелов.

Много са задачите пред следващите ръководства на екоминистерството, за да бъдат подобни казуси по-справедливи. Решим е проблемът, съдържащ се във факта, че инвеститорът поръчва изготвянето на ОВОС. Решим е проблемът с липсата на база за сравнение на показателите за замърсяване на околната среда – въздух, почви, води - база, която да позволи анализ на последствията от дейността на инвеститора. Възможно е да се увеличат правомощията на местното население при дейност на недобросъвестен инвеститор, каквато не пожелаваме на Брезник, защото градът ще се окаже безсилен. Възможно е глобите да бъдат увеличени още, за да са сравними с по-ниските разходи на инвеститорите, които спестяват от пречистващи съоръжения. Решаването на тези въпроси обаче предстои.

По публикацията работи: Любомира Константинова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени