Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орешарски: За България не е приоритет да се присъедини към Европейския банков съюз

За България не е приоритет да се присъедини към Европейския банков съюз, заяви премиерът Пламен Орешарски в Брюксел. Снощи там беше постигнато съгласие за втория му стълб - механизъм за оздравяване и закриване на банки, който ще е отворен и за страните извън еврозоната.

България ще следи внимателно как се развива банковият съюз, но няма да бърза да е сред първите страни, които ще се присъединят към него, стана ясно от думите на премиера:

Хубаво е да сме вътре, обаче да ползваме и всички екстри от това, че сме вътре, а когато част от екстрите остават само за страните от еврозоната, няма голям смисъл. Във всички случаи за нас е интересен опитът, все някога ще бъдем вътре, така че следим с особено внимание.

Орешарски каза още, че правителството не си поставя това като приоритет и като нещо, което трябва да стане в кратки срокове. Премиерът е в Брюксел за координационна среща на партията на европейските социалисти. Домакин е лидерът й Сергей Станишев, който също смята, че няма смисъл да бързаме към банковия съюз:

Финансовата система и банковата система в България са едни от най-стабилните. В целия ЕС ние отговаряме на по-високи критерии, отколкото повечето национални регулации. Това се дължи на негативния опит, който ние имахме през 1996-а година. Затова всъщност в България така и не настъпи финансова криза, в този смисъл, в който я изпитаха повечето други страни в Европа. Мисля, че трябва да видим как ще потръгнат нещата.

Междувременно премиерът Пламен Орешарски каза, че България ще е готова да отдели повече пари за отбрана на по-късен етап. Коментарът беше по повод предстоящите в Европейския съвет дискусии за укрепването на европейската сигурност и отбрана.

Банковият съюз се създава в страните от еврозоната. Той трябва да гарантира, че фалиращите банки няма да повличат след себе си икономиката. Главната му цел е да бъдат защитени интересите на данъкоплатците. Ликвидационен съвет ще решава дали дадена проблемна банка ще бъде рекапитализирана или ликвидирана. Правилата на банковия съюз ще бъдат задължителни за 17-те страни от еврозоната. Останалите държави от ЕС, използващи собствена валута, ще могат да се присъединят, ако желаят. Новият банков режим ще влезе в сила от 2016-а година.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи ситуацията в България като много сериозна и отправи остри критики към премиера и един от министрите му:
Не може да имаш премиер, който ходи да прави заварки на нещо, което го няма за проекта "Южен поток". Не може вчера да дойде български министър и да даде на ЕК да преговаря вместо България за "Южен поток". Даже не са се срещали с него, да имаш министър-пощальон е точната дума. ЕК когато прави среща, четири години нито веднъж не се е разминала с графика с мен и с моите министри. Те имат разминаване не само в графика, но и в политиките и това е просто голяма излагация. Да ти отнемат правото да преговаряш като суверен, все едно да си назначиш служебен адвокат, защото не можеш, не знаеш, подвластен си и когато това се случва, правителството взима решение да превежда стотици милиони към Южен поток. Абсолютно се повтаря сценария "Белене".

Борисов коментира и как Европа гледа на ролята на "Атака" в българската политика:
От ГЕРБ няма подписали се депутати в това писмо. Много пъти съм му казвал на Сидеров, че неговите врагове са другаде и той ще остане в историята като човекът, държал правителството на ДПС и БСП, за съжаление.

Председателят на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода обаче обясни, че според него тежестта на "Атака" в българската политика е намаляла значително и обясни мнението си с двамата напуснали депутати от ГЕРБ.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени