Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Правилата, които са обект на президентското вето, не са нови, те си бяха и в стария Изборен кодекс. Това заяви в предаването "Преди всички“ депутатът от ДПС Янко Янков.
Проблемите, които се засягат във ветото на президента, не са проблеми, които опорочават или създават сериозни проблеми в изборния процес. От наша гледна точка обект на вето на президента трябваше да бъдат истински противоконституционни текстове, които екипът на президента трябваше да забележи, ако наистина е обединител на нацията и институция, която следи за спазването на Конституцията. Той трябваше сериозно да атакува текстовете за уседналостта, защото на практика така, както са посочени в Изборния кодекс, не реализират изискването за уседналост, а забраняват на една изключително голяма група български граждани, примерно за европейските избори те ще бъдат около 500 000, да упражнят конституционното си право на глас.
Янков подчерта, че кандидатите за ЦИК ще се предлагат от парламентарните групи, но ще бъдат изслушвани в пленарна зала, където ще могат да докажат професионализма си. Към ЦИК ще има и Обществен съвет, както и заседанията на ЦИК ще се предават в интернет, добави той. Депутатът отново наблегна, че партията не е против електронното гласуване, но на този етап то не може да гарантира тайната на вота. Освен това, това е сериозен инструмент за подмяна или манипулиране на гласове, подчерта той. Запитан дали са склонни да мислят за момента върху възможността за експериментално гласуване дистанционно, Янков отговори:
Въпрос на пленарна зала, на дебат. Всеки експеримент изисква определен и финансов ресурс и той може да бъде въведен, ако има смисъл. Нека да видим и мотивите на президента, да видим какво точно се иска в тези мотиви и тогава ще преценим, но едва ли ще се случи. Обикновено практиката показва втвърдяване на пленарна зала при такива ситуации.
Янков е на мнение, че президентската институция се политизира много: Обикновено реакциите на президентската институция вървят паралелно с реакции на политически сили, основно на ГЕРБ. Някак си се създава впечатление за подчиненост на тази институция на конкретна партийна политика и позиция, което не е честно към гражданите.
За преференцията в Изборния кодекс Янков коментира:
Ролята на преференцията не е в това някаква група от 30-50 човека да подменят вота на 500 или 1000 души. Това не е преференция, това е манипулиране на вота. За първи път сега има възможност за преференция. Някои казват, че се бетонират водачите – ами ако те са качествени и партиите правилно са посочили човека, голяма част от гражданите няма да посочат преференции. Ако наистина много граждани посочат друг човек в една листа, тогава всички играчи ще играят при равни условия. Ние дадохме само правото хората, които не са посочили преференция, тяхното мнение да се счита като преференция за водача. Не е вярно, че няма мажоритарен вот в новия Изборен кодекс, напротив.
ДПС очаква разбиране от президента по въпроса с уседналостта. Подготвят се мотивите, би трябвало днес да стане ясно как ще процедираме, каза депутатът. Ако партията не получи разбиране при президента, ще се търсят други варианти за сезиране на Конституционния съд: Вероятно ще се търси омбудсманът, ако не, ще търсим съдействие и от европейските структури.
Цялото интервю с Янко Янков можете да чуете от звуковия файл.