Продължавам да считам, че новата история се нуждае от една много по-обективна, спокойна и по-научна интерпретация. За съжаление, увлечени от наистина проблемите на времето, конюнктурата на времето, все още в българската историческа наука не съществува един сериозен дебат за това какво се е случило в годините след Освобождението, да не говорим за ключовите години след Първата световна война, по време на Втората световна война, ролята и мястото на българските политици, вписването на България в общоевропейските процеси. Имаме една интерпретация, насаждана през годините, в която трудно може да се забележат стремеж към обективност, безпристрастност, отчитане на някаква ценностна система, има такава, но аз не считам, че тази ценностна система, която определяше погледа ни към близкото минало е обективна и отговаряща на истината, заяви доц. Янчев.
По думите му много фактори влияят върху оценката за миналото ни: Историкът се стреми да бъде безпристрастен и обективен, но и той е човек. Той пише историята с оглед на своята обща култура, общия си поглед към нещата. От друга страна през последните години историческата наука и знание са в отстъпление, обществото все по-малко се интересува от обективната истина за миналото си, то само като че ли си определя истините и само ги налага. Липсва привлекателността, която имаше навремето историята, защото това беше един малък остров, оазис, където се казваха истини, неприети и несанкционирани от официалната власт.
По отношение на конфликта в Украйна, доц. Янчев заяви: Изненадан съм. Изпитвам сериозно безпокойство, защото наблюдавам едни позиции, едни маниери на действия, които не са от 21-и век. Ако се върнем към собствената история, моделът, по който се действа в момента не се различава от модела, приложен в Русия по време на т.нар. българска криза 1986-1987-а година. Нека не забравяме, че тогава на варненското пристанище пристигат два руски военни кораба с почти същия мотив- да защитят интересите на руските граждани в България.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.