Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания за устойчиво използване на лечебните растения в България

Мурсалски чай

Само в четири държави на Балканския полуостров – България, Гърция, Албания и Македония и никъде другаде по света, само на три места в България са били неговите естествени находища. В Родопите го наричат мурсалски, в Пирин – пирински, в Славянка планина, над Гоце Делчев, около връх Али ботуш го наричат алиботушки. Качествата му на лековита билка са обвити с легенди, славата му се подхранва от истории, свързани със звезди и партийни величия, а участта му – да бъде лечебно растение, към опазването на което не сме подхождали с разум, го е записвала в редица закони, в Червената книга на България още през 1954-а година.

Съдбата на още един вид от същия род растения – кримския чай, е още по-тежка. У нас той е бил разпространен по сухите и варовити терени на Странджа и Добруджа. Смята се, че добруджанските находища са изчезнали и днес се съхранил единствено около Малко Търново. В Червената книга е вписан в категорията "критично застрашен". И ако до тук разказът ни звучи безнадеждно, ще го променим, защото изход за опазването им има, има и с кого да го посочим.

Атанаска Адонова
култивира мурсалски чай. А Кирил  Проданов е в Странджа, където отглежда и прави разсад за кримски чай.

Дъщеря ми, която е магистър фармацевт беше чела в интернет за мурсалския чай. Най-напред започнахме с 3 декара, като разсада взехме от Смолян, засяхме го през 2010-а година през ноември. Почвата, климатът е полупланински, намира се в село Красново. Мястото е на един скат, който е доста подходящ за отглеждането на мурсалския чай. След като засяхме 3 декара, започнах да се интересувам и да чета от книги, разказва Атанаска.

Преди 3 години разбрах, че това е застрашен вид. Проверих как стоят нещата, взех семенен материал и направихме една проба, засяхме го, стана коренът и от него направихме 100 корена. От тях започнахме да отглеждаме семена, вегетативно, а тази година вероятно ще отгледаме ин витро растение, разказва Кирил.

В много случаи редките растения не се подават на култивиране. Това се дължи на различни причини – биологични и екологични. Всяко растение изисква специфичните за него условия и съответно може да се отглежда и се развива добре при определени – вид почва, влажност, осветеност, надморска височина., За наша радост мурсалският чай е едно от изключенията. Той е „отличник” по адаптивност и култивирането му е много успешно. В естествените находища той е разпространен между 1000 и 2200 метра надморска височина. В култивирани условия обаче той вирее добре и се отглежда промишлено от 60 м надморскта височина нагоре. Атанаска Андонова го отглежда в землището на село Красново на около 500-600 метра надморска височина. За първи път опити за култивираето на мурсалския чай са направени от доц. Люба Евстатиева през 1998 година в Софийското поле. А след това първите промишлени масиви с култивиран мурсалски чай са създадени в района на Добруджа. След това, заради голямата перспектива за култивирането на вида той започва да се отглежда и на други места в страната.Технологията а култивирането означава да дадеш на растението най-необходимото и в същото време да го произведеш най-евтино, за да бъде конкурентно на пазара. Така че, наподобявайки условията на естествената среда, повишаваме добива и тяхното качество. 

Независимо, че изследваните култивирани растения показват качества в някои от случаите по-добри от тези в природата, все още много хора търсят непременно билки от диворастящи лечебни растения.

Отглеждането на култивирани площи е един от най-добрите начини за опазване на диворастящите находища ценни и застрашени видове като мурсалския и кримския чай. Така се осигурява суровина с добро, еднородно качество в големи количества. Това дава по-добри възможности за намиране на пазари, а и за преработката й в продукти, с многократно по-висока печалба.

Важно е също да се помни, че за да имат успех земеделските производители трябва да се запознаят с изискванията на лечебните растения, които имат интерес да култивират и да спазват технологиите на отглеждане.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна