Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По данни на Световната здравна организация около 80 процента от населението на света използва растенията като източник на лекарствени средства. България е една от най-богатите на лечебни растения страни в Европа. Билки се събират, култивират, преработват и използват от векове у нас.
Около една четвърт от видовете билки се култивират. Отглеждането на билки в земеделски площи е и най-добрият начин за съхраняване на лечебните растения и осигуряване на достатъчни количества суровини с високо съдържание на биологично активни вещества. По този начин се запазват естествените находища на билките.
Юри Събев отглежда билки по биологичен начин от 7-8 години в земеделски земи в няколко села в района на Карлово. Получил средства по проекти от САРАРД. Сега продължава да получава субсидии след одобрен проект по програмата за развитие на селските райони.
За хектар получавам 35 евро за лавандула и 75 евро за роза. Отглеждам още мащерка, мента, бял и червен риган и градински чай.
Доц. Ана Карова - ръководител катедра "Агроекология" в Аграрния университет в Пловдив, уточнява:
Не можем в момента да кажем какво точно ще бъде финансовото изражение на подпомагането през следващия програмен период 2014 - 2020. През изминалите 7 години за биологично отглеждане на билки земеделските стопани се подпомагаха в размер на 448 евро на хектар през първите три години и с 327 евро на хектар през следващите години. Очаква се, че субсидиите за следващия програмен период ще бъдат по-високи. Биологичното земеделие ще бъде изведено в отделна мярка.
Според доц. Ана Карова има увеличение на площите, на които се отглежда лавандула, мента и маточина. Тенденцията е към повишаване на интереса.