АЯР поддържа връзка с Държавната инспекция по ядрено регулиране на Украйна. Имаме информации и данни, че за момента няма регистрирани опити за проникване или нарушаване от гледна точка на физическата защита на ядрените съоръжения в Украйна. АЯР следи радиационния фонд не само в нашата страна, но и на територията на Украйна. От началото на конфликта няма отклонения от нормалното състояние и работа на съоръженията. Това каза в предаването "12+3" Марина Низамска – началник на отдел "Аварийно планиране" в Агенцията за ядрено регулиране. Тя коментира още:
В Украйна в момента има работещи 4 ядрени централи, т.е. 4 площадки, на които са разположени общо 15 ядрени реактора. Централата, която се намира най-близо до конфликтния район, е на около 170 км от източните части на Украйна.
Всяка държава, която експлоатира ядрени централи, има правила не само как се действа при форсмажорни обстоятелства, свързани с ядрената енергетика, но и въобще за всякакви видове бедствия и аварии. Освен това, от Международната агенция по атомна енергия е разработена конвенция за физическа защита на ядрените съоръжения и ядрения материал. Почти всички държави, които са членки на МААЕ и имат ядрени съоръжения, са ратифицирали тази конвенция, в това число Украйна и Русия. България също е ратифицирала конвенцията. Съгласно изискванията, всяка страна е длъжна да експлоатира по такъв начин ядрените си централи, да осигури такова ниво и степен на физическа защита, че те да са в безопасност.
Цялото интервю на Людмила Железова с Марина Низамска можете да чуете от звуковия файл.