Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Идеята да създадем едно правителство на малцинство, което да очаква подкрепа по определени политики от останалите в парламента, не дава особено голям шанс на това правителство, каза ръководителят на катедрата "Философски и политически науки" в Югозападния университет проф. Лазар Копринаров в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Коалиционните правителства, които се опират на минимално мнозинство, са по-устойчиви от коалиционните правителства, опиращи се на свръхголямо мнозинство. Колкото е по-широка коалицията, толкова повече интереси трябва да удовлетворява. При това не само интереси. А голямата коалиция трябва да сглобява една обща платформа, да следва обща линия, а това много трудно се постига, обясни той.
Според проф. Копринаров еднополюсните и двуполюсните системи са по-устойчиви, отколкото многополюсните:
Това ми внушава известен страх за бъдещето на този парламент, който е не просто от осем фракции, а от осем фракции с твърде различни посоки на амбициите, на идеологиите, които изповядват, на опита, който имат и т.н. Ако имаме ляво и дясно, няма значение колко са партиите, това създава по-голям шанс за устойчивост.
Ако Бойко Борисов успее да състави правителство и това правителство започне някакви реформи в следващите месеци, ние ще трябва да го признаем за много голям политик. Неуспехът би означавал край на неговата политическа кариера, каза още проф. Копринаров.