Ако референдумът за изборните правила, предложен по-рано тази година от президента Плевнелиев, беше проведен заедно с парламентарните избори, активността е щяла да бъде поне 10-15% по-висока, смята тя.
Отсъствието на лидерски дебат, на ярък конкурентен сблъсък на платформи и на визии за управлението според мен е основната причина за недотам високия интерес към участие от страна на избирателите. Освен това трябва да добавим и много ниското доверие в самите политически институции.
На евроизборите 25% бяха употребили преференция, а сега са 34%, отчете Цонева.
Две неща трябва да започнат да се случват, след като парламентът започне работа. Първо, трябва да се формира район "чужбина", при което нашите сънародници, които трайно са извън страната, да имат възможност да гласуват за свои народни представители и да използват преференция и да са равнопоставени по смисъла на правилата на тези български граждани, които са в страната. Това е много важно да се случи. Второто е политическите партии най-сетне да се съгласят да оформят регионални преброителни центрове.
Според Цонева регионални преброителни центрове ще гарантират повече прозрачност при преброяването на бюлетините, ще намалят купения вот и необходимостта от големи по състав секционни комисии. Създаването им не иска и финансов ресурс, допълни Цонева.