25 години нито едно правителство в своите приоритети няма политика по доходите. Това заяви в предаването „Нещо повече“ финансовият експерт Мика Зайкова.
Пенсионната система лежи на три неща. Едното е политиката по доходите. Ако доходите са достатъчно добри, тогава на входа на системата ще имаме и повече постъпления. Второ – пазара на труда, т.е. има ли достатъчно работни места, качествени, или безработицата е висока. Не може България да се похвали с ниска безработица, а и няма изгледи в следващите 3 години тя да падне под 12%. Трето – образованието. Колкото е по-високо образованието и квалификацията на работниците, толкова вероятността работникът да бъде съкратен или да получава по-ниска заплата е по-малка. Минималната работна заплата, за която се спори в Бюджет 2015, е само една малка брънка от цялата политика по доходите. Минималната заплата е, разбира се, катализатор, който побутва доходите нагоре, но не може вечно финансовият министър да гледа в тавана и да казва едно число. Така не се прави. Тъй като работодателите не искат да се определя административно минималната заплата, те обаче не искат и тя да лежи на някакви икономически параметри. От 4-5 години синдикатите предлагат механизъм за образуване на минималната работна заплата, който включва показатели, които могат да бъдат измерени, като инфлация, производителност на труда, коефициент за нивото на бизнес климата и т.н., коментира Зайкова и подчерта, че трудът в България е подценен. Тя подчерта и проблема с назначаването на работници на минимална работна заплата, а останалата част от парите се дават на ръка. Така се плащат по-малко данъци и осигуровки, добави експертът.
Пенсионната реформа не значи само стаж и възраст. Има един много важен елемент – размерът на пенсиите, изтъкна Мика Зайкова. По думите й проблемът на пенсионната система са многото пробойни.
Това не е единствено възможният бюджет, категорична бе Мика Зайкова. Тя добави мнението си, че има пробойни в бюджета, които могат да бъдат запушени.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.