Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кръстьо Петков: Няма как България да постигне икономически растеж от 2% през тази година

Снимка: БГНЕС

В началото на годината винаги се дава оптимистичен вариант за икономически растеж, за да ни окуражат и да се стимулира бизнесът, а в края на годината се коригира надолу, но това са игри с числа с един единствен индикатор, който се нарича растеж на БВП, а в модерната икономика вече се борави с няколко индикатора като безработица, доходи, неравенство и т.н., каза икономистът проф. Кръстьо Петков в интервю за предаването "12+3".

Не е най-важното дали ще бъдем 0,8%, 1% или 2%, а най-важното е дали можем да прескочим 3-те процента, подобно на Полша да отидем на 3,5% и да гоним 4%, за да можем да надминем предкризисните равнища на икономически растеж, а заедно с това да се намали безработицата и неравенството в доходите. Затова апелирам да сменим подхода при оценката на индикаторите и да насочим вниманието към най-опасната болест на България – дефлацията. При дефлацията има отрицателна инфлация, тя задържа растежа, няма как, при положение че България 19 месеца се намира в отрицателна инфлация, да казваме, че ще постигнем растеж от 2%. Нека някой да обясни как ще стане този номер, коментира икономистът. 

Проф. Петков посочи, че 4-милиардният остатък от 16-милиардния заем, които НС одобри, трябва да се насочи към реалния сектор: 

Да ги насочат към реалния сектор, особено към средните и малките предприятия и тогава вече ще имаме шанс да покажем, че вървим по пътя на другите източноевропейски страни, които успяха да постигнат тези равнища на растежа.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени