Това е една разумна, дисциплинираща мярка. Защото колкото повече хора преминават профилактичен преглед, токова по-добре за тяхното здраве и здравна безопасност. Осен това, както има един процес и има в него партньори и от двете страни, трябва да има правила, които се спазват от всички. Нас, знаете, достатъчно ни проверяват, санкционират и повишават изискванията, но за да бъде някой здрав, трябва и той самият да положи усилия.
Доц. Киров обаче очерта и проблемите, свързани с тази идея:
Но има няколко неща, свързани с това предложение. Хубаво е, да, да минават повече хора, добре е да има нещо, което да ги подтиква към това, но профилактичните прегледи сега в момента, бюджетът, който е предвиден за тях, е за малко повече от половината хора, които подлежат на такива прегледи. Т.е., ако всички минат тези прегледи, няма предвидени средства за това, не само да се заплати извършеното от общопрактикуващия лекар, но няма средства предвидени и за изследванията, които съпътстват профилактичния преглед, защото някои от тях са по-скъпи и са необходими, както например мамографията при жените, така и едно изследване на кръвта, свързано със заболяване на простатната жлеза при мъжете. Т.е., когато се говори, че ще караме всички хора да ходят на такива прегледи, трябва успоредно с това да си кажем: Имаме готовност да увеличим бюджета с още около 45-50 милиона.
Друг въпрос, който възниква, свързан с това предложение – ок, който не отиде на преглед, му се повишават здравните вноски, които трябва да плати като някаква наказателна мярка. Въпрос възниква – ами хората, които се осигуряват от държавата – пенсионери, деца, държавни служители, знаете, че това са над половината български граждани, там какъв би бил този ефект, т.е. при тези хора няма да има резултат от тази мярка, защото това няма да касае техния джоб, някой друг ще заплати за тях, за това неспазване на правилата.