Това каза за „Хоризонт“ в предаването „Неделя 150“ Светлана Божилова, която е директор на националната университетската телевизия „Алма Матер“ и дългогодишен експерт в редица европейски институции.
Тя коментира темата по повод започналата обществена консултация на Европейската комисия с цел преглед на директивата за аудио-визуалните медийни услуги:
Цифровизацията не е просто качество на програмата, както имахме реклама за 20 млн. – дядо в изостанал район, който, потупвайки телевизора, получава по-добро качество. Цифровизацията в информационното общество в Европа означава повече аудио-визуални услуги за зрителите и слушателите.
Вече 5-6 години в Европа се дебатира как обществените радио и телевизия, които са европейско постижение, как да отговорят и да имат финанси за тези допълнителни услуги в конкуренция с големите мултимедийни концерни. Виждате, ние дори не можем да качим достатъчен брой програми, за да се откажат зрителите и слушателите от кабел и сателит, преминавайки към наземно цифрово разпределение. Липсват политики и е задължително сливането на двата регулатора .
Според Божилова проблемът се прехвърля към обществените медии, което е нездравословно за тях:
В Би Би Си наистина радиото и телевизията са в обща корпорация. Имат свои мениджъри, а те имат общ Изпълнителен съвет бюджет, но има надзор над тях. В България над БНР и БНТ има пет институции и никой не знае за надзор, дори и финансов, какво прави едната или другата институция.
Според нея инструменти за контрол от страна на СЕМ има и не всичко опира до законодателни промени. Божилова смята, че проблемите могат да бъдат отстранени посредством широк обществен дебат и допитване до професионалната общност: В закона пише, че СЕМ изразява обществен интерес, но аз не знам чий интерес в момента изразява регулаторът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.