Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция пропусна ново плащане към МВФ за 450 млн. евро, но покри задължение към частни инвеститори за 11,67 млрд. йени

До края на вчерашния ден (13-и юли) Гърция не успя да покрие ново задължение към МВФ за 450 млн. евро (по заем, отпуснат от МВФ при първата спасителна програма за Гърция от 2010-а година) и по този начин страната вече се намира в две "просрочия" (втори "технически фалит") спрямо Фонда за общо 2 млрд. евро.

На 30-и юни властите в Атина пропуснаха плащане към МВФ за 1,55 млрд. евро и по този начин Гърция се превърна в първата развита икономика, която се оказа в неплатежоспособност ("технически фалит") спрямо Международния валутен фонд.

МВФ потвърди тази информация и добави, че Управителният съвет на Фонда се очаква да обмисли гръцката молба за удължаване на срока на плащане през следващите седмици.

Финансовата институция, базирана във Вашингтон, обаче подчерта, че тя не може да предостави по-нататъшни заеми на Гърция по евентуална нова спасителна програма за страната, докато не бъде изчистено това "просрочие" на задължения за 2 млрд. евро.

Включително с плащанията към МВФ, през настоящия месец Гърция трябва да покрие задължения за цели 8 млрд. евро. Най-сериозното изпитание за платежоспособността на страната ще бъде предстоящото на 20-и юли покриване на задължения към ЕЦБ за около 3,4 млрд. евро (обратно изкупуване за 2,09588 млрд. евро на гръцки книжа, притежавани от ЕЦБ, и на гръцки книжа за 1,365 млрд. евро, притежавани от национални централни банки от еврозоната), както и лихвени плащания към ЕЦБ за около 700 млн. евро. На 20-и юли предстои падеж и на гръцки дългови книжа за 25 млн. евро, притежавани от Европейската инвестиционна банка.

Днес властите в Атина ще трябва да изкупят обратно и изтичащи на 14-и юли деноминирани в йени гръцки държавни облигации (т.нар. Samurai Bonds, емитирани от гръцките власти през 1995-а година), които са притежание на частни инвеститори. Според банката Mizuho Financial Group Inc. гръцкото правителство вече е осъществило това плащане, което е първи сигнал, че страната действително започва да изпълнява своите задължения, след като вчера постигна споразумение с еврозоната за нова тригодишна спасителна програма, но при предварителни тежки условия, които трябва да бъдат изпълнени до сряда вечерта (приемане от парламента на Гърция на редица важни закони за данъчната система и закони, свързани с пенсионната реформа).

Агенция "Блумбърг" цитира Масако Шионо, говорител на Mizuho, който потвърди, че гръцките власти са покрили задължение по тези "Самурайски облигации" за около 11,67 млрд. йени (за 93,5 млн. долара или за около 85 млн. евро).

Гърция предпочете да покрие свои задължения към частни инвеститори, пропускайки второ плащане към МВФ, тъй като евентуално изпадане в неплатежоспособност ("технически фалит") спрямо частен дълг може да принуди водещите кредитни агенции да обявят страната в "официален фалит", но не и при поредно просрочване на задължения към международна институция като Фонда.

Едно подобно просрочие към частни инвеститори можеше да предизвика масово искане за ускорена процедура по предсрочно погасяване и на друг гръцки частен дълг, заяви Хироаки Фуджиока, който е старши кредитен анализатор в Daiwa - вторият най-голям японски брокер.

С днешното погасяване на частен дълг, Гърция избегна примера на американската банка Lehman Brothers Holdings Inc., която изпадна в неплатежоспособност относно книжа в йени през 2008-а година и това доведе до нейния фалит, последван от обща глобална финансова криза.

Вчера гръцкият премиер Алексис Ципрас беше принуден да се споразумее с лидерите на еврозоната за нова тригодишна спасителна програма в размер между 82 и 86 млрд. евро при много тежки предварителни условия, за да запази страната в рамките на единния валутен блок.

Междувременно стана ясно, че финансовото министерство на Гърция е удължило срока на банковата ваканция най-рано до 15-и юли (до сряда включително), надявайки се до тогава гръцкият парламент да одобри необходимите данъчни и пенсионни реформи, което да "отпуши" преговорния процес с кредиторите за нова спасителна програма и това да доведе до спешно финансиране и до повишение на размера на ликвидната подкрепа на ЕЦБ (програмата ELA) за банките в страната.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени