Репортаж на Светослава Кузманова за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Съветът за електронни медии даде срок от две седмици на Българското национално радио да представи концепция за 18-часова програма на Радио Кърджали и тогава ще гласува лиценза. Бурно беше днешното заседание на медийния регулатор, а час преди началото му симпатизанти на ВМРО протестираха пред сградата срещу излъчването на част от програмата на турски език.
В 10:00 часа около 30 симпатизанти на ВМРО, водени от евродепутата Ангел Джамбазки, с патриотични песни и знамена протестираха пред сградата на Съвета за електронни медии срещу създаването на регионална програма на турски език в Националното радио. Според ВМРО това е скандално политическо обсужване на ДПС в навечерието на местните избори. Джамбазки подчерта:
Ние твърдим, че за да се впише някой в обществото, на която и да е държава, трябва добре да владее официалния език и да го знае, тъй като ако искаме да има вписаване в обществото трябва да говорим на един език. Езикът е елемент от националността.
Точно в тези региони, в които се опитват да пуснат това радио, политическата ситуация е изключително деликатна, защото населението там, една част от които имат турско национално съзнание, е подложено от непрекъсната пропаганда от страна на Република Турция и аз недоумявам как така Националното радио решава да се включи в тази пропаганда, допълни Джамбазки.
След това всички протестиращи влязоха в сградата на СЕМ, за да присъстват на заседанието.
Първа думата взе членът на СЕМ Мария Стоянова, която каза, че лицензиите на няколко регионални станции не се изпълняват, включително тази на Радио България и трябва да се отнемат. Стоянова каза, че в продължение на месеци Съветът за електронни медии се занимава само с Българското национално радио и оттук насетне ще влезе в залата само когато се обсъжда оставката на ръководството на Радиото. После напусна залата без да присъства на останалата част от срещата: СЕМ от май месец не се занимава с нищо друго, освен с проблемите в БНР. От тук нататък аз в залата на СЕМ ще вляза само тогава, когато се обсъжда оставката на това ръководство, повече няма да се занимавам с него. Христин Стрижлев, член на Управителния съвет на радиото поясни, че лицензите на радио България за емисиите на турски език за от 2005 година:
Те са заварени,а преди това са излъчвани на къси вълни. Ние нито искаме ново съдържание, нито допълнително. Много е важно да се каже, че тези емисии не са някаква пропаганда на чужда държава – по една или друга причина има хора, които явно не говорят български език и ние даваме информация за това, което се случва в държавата на тези от тях.
Анюта Качева от Управителния съвет на БНР уточни, че исканият лиценз е за трите часа българска програма в Кърджали, тъй като програмата на турски ще е просто комутиране на съдържанието, което произвежда Радио България, а то има лиценз за това от 2005 година:
Всички новини, които се излъчват на 11 езика, се правят на български език и са предназначени по един и същи начин за останалата аудитория, след което се дават и се превеждат на останалите 11 езика. Няма някаква разлика между съдържанието на новините на турски и новините на останалите.
Всички хора, които превеждат в радио България за заклети преводачи – те носят наказателна отговорност по член 164 от Наказателния кодекс за невярно съдържание, допълни Качева.
Генералният директор на БНР Радослав Янкулов заяви, че средствата, които Радиото ще отдели за програмата в Кърджали, са спестени от бюджета на БНР и добави:
Искаме истинско, модерно, съвременно, българско радио в Кърджали.