Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма напрежение около българо-турската граница заради мигрантите в Одрин

Няма напрежение около българо-турската граница заради големият брой бежанци, струпали се в Одрин, каза в предаването "Преди всички" председателят на Общинския съвет в Свиленград Георги Еленков:

Ситуацията в Свиленград е нормална. Няма напрежение, което да е предизвикано от новините, които излизат от съседна Турция, че на 30 километра от Одрин има бежански лагер и около 3 хиляди души. Предвид факта, че държавната ни граница в момента е с повишен брой на полиция, гранична полиция, а и от няколко дни от армията, положението в региона е спокойно

Той обясни, че в Свиленград няма повишаване на броя на бежанците, тъй като няма приемен център:

Центърът към Държавната агенция за бежанците е в Пъстрогор. След разговор, който направих вчера с директора на центъра, разбрах, че от максимален капацитет 300 души, в момента в лагера има 200-220. Във всеки един момент от лагера се освобождават по 20 души, които са с готови документи и желаят да не остават в България, а да пътуват към Западна Европа. Всеки ден се приемат и по толкова хора там. А в другия център, който е към Дирекция „Миграция“ към МВР, нещата са малко по-различни. От капацитета, който го имат – 300 души, те имат в момента 350. На ден приемат по 30-40, до 50 души. Това, което ми каза той е, че от общия брой на лицата, които в момента влизат в тяхното общежитие, само 20-30% са истински сирийци. Всички останали се представят за сирийци, но не са такива. Те са чисто икономически мигранти.

Георги Еленков каза още, че повече от 90% от влизащите в Европа мигранти са без документи. По думите му почти всички влизащи у нас, не желаят да останат в България. Той смята, че няма да се стигне до по-сериозно напрежение край Одрин и бежанците, струпани там, ще започнат да се връщат към Истанбул. Еленков подчерта, че българските власти се справят много добре, но трябва да се обърне внимание на вътрешната граница между България и Гърция, където контролът е занижен.

Няма данни за увеличен миграционен натиск и на територията на община Ивайловград, каза кметът Диана Овчарова:

Дори и да има нещо, то е много малко и не е под формата на организиран характер, не е с изградени канали за въвеждане на мигранти. Мисля, че служителите от Гранична полиция и РУП – Ивайловград са създали изключително добра организация на този етап. Прави се контрол, прави се наблюдение на държавната граница и на този етап са предприети всички действия, които са необходими за охрана на границата. Ние нямаме основание да кажем, че при нас има някакъв засилен миграционен поток.

Групите от мигранти, които в момента се намират в Одрин са три, обясни журналистът от БНТ Иво Никодимов, който следи ситуацията в района:

Турските сили за сигурност не допускат тези групи на разстояние по-малко от 30 километра от границите. Има една малка група от 100 човека, която се намира в близост до границата между Турция и Гърция, в тази част на границата, която върви по река Марица./…/Жандармерията на Турция охранява моста над Марица и по този начин не допука преминаването на граничната бразда.

Според Иво Никодимов някои от бежанците са поискали да се върнат в турските лагери, но основната част желаят да продължат пътя си към Европа. Той обясни, че от снощи турските власти са започнали масирана акция на магистралата между Истанбул и Одрин.

Има данни, че към Одрин се придвижват и други групи хора, което пък налага Жандармерия да охранява подстъпите към града. Към момента основната цел на турските власти е да не допускат тези групи на разстояние по-малко от 30 километра от границите, каза журналистът.

Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна