Срещата между папа Франциск и руския патриарх Кирил е уникална, защото още от Великата схизма през 1054 г., която разделя християнската религия на източноправославна и на римокатолическа, двете разклонения векове наред напълно се отхвърлят взаимно. Едва в последните десетилетия помежду им се установяват контакти, провеждат се срещи между вселенския патриарх и папата. Но в православието вселенският патриарх няма статута на папата при католицизма. А и най-голямата и влиятелна православна църква е руската, която е доста консервтивна и досега беше повече от въздържана по сближаването с Ватикана.
Ето защо на обявената среща между папа Франциск и патриарх Кирил - първата по рода си - се гледа като на сензационен пробив. Но трябва да се има предвид и специфичният й характер, подчертан и от Москва, и от Ватикана. Двамата религиозни водачи няма изобщо да засягат спорните въпроси между своите църкви. Те се срещнат по-скоро като политици и ще се съсредоточат върху съвместните усилия в защита на християните от преследванията им в районите на военни конфликти и особено в Сирия. Обстановката в света ще е в центъра на диалога по време на срещата и ще е тема на предвидената обща декларация.
Особено емблематично е, че папа Франциск и патриарх Кирил ще се съберат за първи път не къде да е, а в Куба. Планираната в продължение на цяла година среща ще се състои на хаванското летище „Хосе Марти“. Папата лети на посещение в Мексико и ще направи нарочно кацане в Хавана, където по същото време ще е руският патриарх. Той пък от своя страна започва от Куба латиноамериканската си обиколка, включваща още Бразилия, Парагвай и Чили.
Нека припомним, че затоплянето на отношенията между Острова на свободата и САЩ е най-големият дипломатически успех на папата, който активно съдейства за този процес. От своя страна Русия е стар, традиционен приятел на Хавана. Така че карибският остров играе ролята на естествено свързващо звено между Ватикана и Москва, между Запада и Изтока.
Именно в този контекст кубинският посланик у нас Педро Пабло Сан Хорхе коментира избора на родината му като домакин на историческата среща между папа Франциск и патриарх Кирил:
Нашата страна - Куба - беше избрана от двамата религиозни лидери за тяхната историческа среща заради посланията за мир и хармония, които се отправят днес и чрез отношенията на кубинската държава с кубинската църква. Това е и продължение на процесите, задвижени с посещенията на трима поредни папи в Куба през последните години. Отношенията между кубинската държава и католическата църква са отлични. Те бяха потвърдени и при гостуването на папа Франциск у нас миналата година. От нашата страна тогава той замина и на посещение в САЩ. Знаете за неговия принос в сближаването между правителствата на Куба и САЩ. Страната ни сега ще създаде всички условия срещата между папа Франциск и патриарх Кирил да протече успешно и да даде своя важен принос за световния мир.
Все по-активната роля на Куба на световната арена пролича и по време на неотдавнашното държавно посещение на нейния президент Раул Кастро във Франция - в отговор на миналогодишната визита на френския ръководител Франсоа Оланд в Хавана. Посланик Педро Пабло Сан Хорхе отбеляза важната роля на това посещение не само за развитието на кубинско-френските отношения, но и на все по-успешните връзки на Куба с всички страни от ЕС. До края на годината предстои и подписване на споразумение за сътрудничество между Хавана и ЕС.
Как на този фон напредват и традиционно добрите отношения между Хавана и София? Посланик Педро Пабло Сан Хорхе подчерта, че стремежът е те да се активизират и да се запълнят многобройните ниши в тях -в търговията, икономиката, спорта, културата, медицината, фармацевтиката и т.н.:
След посещението на българския министър на икономиката Божидар Лукарски у нас през ноември м.г., по повод Международния панаир в Хавана, работим активно за изпълнение на набелязаните тогава задачи. Преговоря се за споразумение за сътрудничество между вашето министерство на младежта и спорта и кубински му аналог - Националния институт за спорт, физическо възпитание и отдих. Надяваме се то да бъде подписано още през март, по време на подготвяното посещение на вашия спортен министър г-н Красен Кралев. Нека припомня също, че треньор на българския национален отбор по бокс е кубинецът Йоел Солер. Можем и да предложим на българските спортисти добри условия за подготовка и за аклиматизиране преди олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. Нека отбележа добрите възможности за бизнес, които се откриват с промените у нас и за българските предприемачи. Искаме да работим за взаимната полза и на двете страни.
Няма съмнение, че след утрешната среща в Хавана между папа Франциск и патриарх Кирил Куба ще добави още точки към международния си авторитет и към атрактивността си за сътрудничество. Дано и в България има кой да го забележи.
Чуйте интервюто за "Нещо повече" в звуковия файл.