Този филм стига до смисъла на живота – да си щастлив, признава режисьорът:
Генерално въпросът за щастието е този за хармонията между битието и съзнанието ти, между това което си и това което си принуден да си. Щастливи общества няма. Сега поне сме освободени от товара на задължителното колективно щастие.
Вече съм сигурен, че онова, което става Тук е същото, което става Там, допълни режисьорът, запитан как работата и животът му извън България се отразяват на впечатленията и търсенията му:
Живеем в едно време на липса на проект, на липса на цел. Живеем основно под знака на монетата. Няма друга духовна, религиозна или политическа догма. Ние сме в пълната свобода на парите. Проблемът е, че това се превръща в ценностен модел и духовно състояние.
Искаше ми се да направя филм за София, за града, който познавам и града, който постоянно си представям, градът, в който е заченат европейския цивилизационен модел, в тези руини, които сега свенливо разкопаваме.
Според Балабанов зрителят на филма не бива да остава без надежда, а трябва да се усмихне и да разбере, че единственото спасение е вътре в него, а не във външните примамки, щедро поднасяни чрез всички известни до момента средства за предлагане на примамки.
Премиерата на лентата е тази вечер в 18.30 ч. в кино "Люмиер".