Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прокуратурата в Брюксел призна, че няма пълна информация за жертвите на атентатите

Вътрешните министри от ЕС ще обсъждат единни мерки за борба с екстремизма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На третия ден след атентатите в Брюксел прокуратурата призна, че нито една от жертвите не е напълно идентифицирана. Докато властите продължават да издирват останалите замесени в терористичния заговор, вътрешните министри от Европейския съюз (ЕС) ще обсъждат единни мерки за борба с екстремизма. България е представена от вицепремиера Румяна Бъчварова.

Имената на само четирима от 31 загинали вече са известни, но и те формално все още не са идентифицирани. Семействата на всички хора, които все още са в неизвестност след атентатите, бяха доведени във военната болница "Недер Овер Хембек", за да съдействат за разпознаването и да очакват резултати.

Сред ранените, настанени в други болници в града, освен белгийци има множество французи, американци, британци, испанци, хора от Португалия, Унгария и Румъния. Още няма данни за пострадали българи.

След като медиите обявиха, че се издирва пети участник в терористичните актове, днес беше разпространен фоторобот на мъжа, забелязан да носи голям сак заедно с другия камикадзе Халид Ел Бакрауи. Така терористите на свобода са двама, без да е ясно още колко са участниците в белгийската терористична мрежа от помощници, организирали мащабните атаки.

Според анонимни източници на електронното издание "Дериер Йор" първоначалната цел на братята Ел Бакрауи всъщност били атомните централи в Белгия. Твърди се, че те са инсталирали скрита камера пред дома на директора на Белгийската програма за ядрени изследвания. След внезапния арест на Салах Абдеслам обаче братята са се отказали и са ускорили атентатите на летището и метрото, пише изданието.

В Брюксел ще се съберат вътрешните министри на ЕС. Според Холандското ротационно председателство темите на дискусия са актуалната ситуация в борбата с тероризма и бързото прилагане на съответно законодателство. Десетки закони и единни стандарти за обмен на информация, превенция на трафика на оръжие и експлозиви, борба с религиозния екстремизъм и други стоят недовършени от правителствата на 28-те държави.

И докато се уреждат специални методи за пристигането на министрите, международното летище в Брюксел, което обслужваше 23 милиона пътници годишно, скоро няма да бъде отворено, защото неговият терминал все още е място на престъпление.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна