"Топлинният удар е най-често срещан в жегите, поясни за "Закуска на тревата" д-р Нейко Нейков от Клиниката по неврология на болница Токуда в София.
"Първоначално тялото се бори с повишената температура чрез изпотяване, чрез разрастване на малките съдове в кожата, но ако това продължи твърде дълго, в един момент започва да се повишава температурата в сърцевината на тялото, което води до сериозни последствия за целия организъм.
Симптомите на прегряване са: раздразнителност, чувство на горещина, замаяност, повишени стойности първоначално на кръвното налягане, след това идва главоболието, може да се стигне до обърканост, раздразнителността да стане даже критична и агресивна, а на следващ етап да се достигне до количествени или качествени нарушения на съзнанието, допълни д-р Нейков.
По думите му топлинните нарушения на тялото обострят съпътстващите заболявания като диабет, хипертония, бъбречни или мозъчни болести.
Неврологът предупреди, че алкохолът е най-опасен през жегите за мозъчното кръвообращение.
Друго важно е, да не се пие прекомерно количество вода, а да се приема течността по-често, но в по-малки дози. Особено, ако е ледено студена водата - тя може да нанесе щета на организма.
Жегите са най-големият враг за пациентите с мозъчно-съдови болести или тези със сърдечни заболявания. Лятото е техният най-голям враг, допълни още неврологът.