Тези хора са знаели, че не могат да се борят срещу една огромна и добре организирана империя. Това ръководителите на въстанието са го знаели и са заложили всичко, което имат, в името на една кауза. Ако тези хора не бяха извършили този акт тогава, може би нямаше така да се развие българската история.
Априлските дейци поставят съдбата на българите в международния дневен ред. И саможертвата и героизмът са големи, но това е голямото място, което въстанието заема в българската история, изтъкна историкът:
Имало е ентусиазъм и нагласата, че ще приключи това състояние на робство. Този ентусиазъм е много важен. Рядко в националните истории има такъв обществен кипеж.
Историята показва, че през поколенията този ентусиазъм се губи, особено в ситуации като нашата, когато се вижда, че големите жертви водят до късно признание на извършеното, коментира още Поппетров, припомняйки тъжната участ на редица национални герои от Априлската епопея и Руско-турската освободителна война.
Има някакво обезверяване като цяло в обществото и силна доза неоправдан негативизъм към историческите събития, смятани за прекалено романтични и отдалечени от сегашното прагматично време, смята Николай Поппетров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.