В този Изборен кодекс има ценностен сблъсък на две философии. Сблъскват се двата въпроса – българите по света да гласуват и чуждото вмешателство в българската политика да бъде намалено, посочи още Първан Симеонов:
Изборното законодателство не може да бъде постоянно кърпено „на коляно“. Свикнахме, че преди всеки избор имаме прекрояване на ИК, при това по същество. Твърде набързо, твърде на пожар и твърде коалиционно се обсъждат промените.
Политологът нарече форма на прочистване на избирателните списъци въвеждането на задължителното гласуване и отстраняването на избиратели от списъците.
Заблуда е, че с процедурни промени в изборното законодателство може да се върне доверието в системата. То подскача нагоре само когато харизматици-популисти идват на власт, изтъкна още Първан Симеонов, според когото изборната ни процедура не е толкова лоша и трябва да се оптимизира с леки, плавни и осмислени стъпки.
Политологът определи референдума на Слави Трифонов като не особено продуктивен и по-скоро популистки и допълни, че досегашните референдуми се фокусират върху твърде технически въпроси:
По-смислени са ценностни въпроси, а не експертни въпроси, за които трябва да носи отговорност политическият елит, а не обществото. Но този референдум в момента плаши.
Референдумите са „ядрено оръжие“. Референдумите са лукс за зрели демократични общества, а ние не сме от тях.