"Фридъм хаус": В България медиите са частично свободни
Според доклада на организацията свободата на пресата в света през 2015-та е паднала до най-ниското равнище от 12 години
публикувано на 28.04.16 в 09:19
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Свободата на пресата в света през 2015 г. е паднала до най-ниското равнище от 12 години, заявява в годишния доклад американската организация "Фрийдъм хаус", предаде Франс прес. Според доклада, който изследва положението в 199 страни и територии, само 13 процента от световното население живеят в страна със свободна преса.
България е на 78-о място. В доклада страната ни получава 40 точки от 100 възможни, което я поставя в зоната на страните с частично свободни медии. От 0 до 30 точки получават страните със свободна преса, от 31 до 60 – страните с частично свободна преса и от 61 до 100 точки – страните, където няма свободна преса. През 2014 година България имаше 38 точки и бе на 77-о място в класацията.
"Фрийдъм хаус" осъжда засилването на пристрастията и поляризацията, както и сплашването и физическото насилие над журналисти.
Тези проблеми са най-тежки в Близкия изток, където правителствата и милициите поставят под растящ натиск журналистите и медиите, настоявайки те да заемат страна, създавайки атмосфера на "с нас или против нас" и сатанизирайки тези, които се съпротивяват на сплашването, се казва в доклада.
В същото време групировката "Ислямска държава" и други радикални групировки продължават насилствените атаки срещу медиите и разпространяват силни алтернативни истории по собствените си мрежи, стигайки до широка публика, без да минават през традиционните журналисти и медии, отбелязва "Фрийдъм хаус".
В доклада се осъжда и ситуацията в Мексико, където журналисти и медии често са подложени на тормоз, сплашване и физическа агресия, а автоцензурата остава разпространена в районите, които са силно засегнати от свързаното с наркотрафика насилие.
Китай е едно от местата в света, където цари най-ограничаващата за медиите среда, критикува "Фрийдъм хаус". През 2015 година Пекин е засилил цензурата с блокиране на информации по още повече теми, например финансовата система и замърсяването на околната среда.
Последна в класацията е Северна Корея. Надолу в подреждането са отишли страни като Турция, Сърбия, Бурунди и Йемен.