Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А. Марини: Проблемите на Западните Балкани ще стоят пред Европейския съюз в следващите десетилетия

Аделина Марини в студиото на „Клубът на журналистите“
Снимка: Кирил Чобанов

Въпросът дали Европа е предпазлива към Западните балкани е сложен и не може да има еднозначен отговор. Проблемът е свързан и с Турция, и със ставащото в самия ЕС.

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ главният редактор на EU Inside Аделина Марини, която обясни:

Визовата либерализация е част от процеса на присъединяване и би трябвало визова либерализация да получат всички страни-кандидатки, но предвид опита в страните-членки от предишни разширявания и силния миграционен натиск, в Европейския съюз вече много са охладнели апетитите към това нещо. Но мисля, че решението от тази седмица трябва да се разглежда по-скоро в контекста на Турция.

Ако бъде облекчен визовият режим за останалите страни, това би дало основания на Турцияда поиска същото, а в Европа има опасения, обясни тя.  Освен това Европа иска циркулация, а не изтичане на мозъци от по-бедните към по-богатите страни.

Турция би могла да изпълни, ако иска, техническите критерии за присъединяване към ЕС, но проблемът с присъединяването ѝ е политически, коментира Марини.

Много по-вероятно е, ако въобще бъде договорена визова либерализация за Турция, това да стане през есента. Проблемът е обаче, че дори и да бъде договорена, тя няма да се изпълни от всички страни-членки. Вече няколко държави, включително и Франция, обявиха, че ако се стигне до такова споразумение, няма да го приложат. Така че въпросът е изцяло политически.

Сърбия не е сред най-убедените проевропейски държави на Западните балкани, коментира Марини и припомни, че премиерът Вучич е автор на репликата, че „ЕС вече не е толкова привлекателен, колкото беше“. ЕС пък не си  дава сметка за нуждата от негова намеса в Босна, заяви тя в отговор на въпрос дали Европа губи Западните Балкани.

Не става дума само за това дали ЕС ще изгуби Западните Балкани, става дума за това, че ако ги изгуби, това би могло да бъде източник на доста сериозна несигурност в неговата периферия, а това, както помним от не толкова отдавна, ще се пренесе и върху самия ЕС. Иначе проблемът е много геополитически, а в същото време самият ЕС има страшно много проблеми. Всички изчакват да мине референдумът във Великобритания на 23-ти юни и дотогава на никого не му се иска да се занимава с още проблеми, а проблемите в Западните Балкани са дългосрочни. Те не могат да бъдат решени с една среща на върха, с две, дори с три. Това са проблеми, които ще стоят пред Европейския съюз в следващите десетилетия.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна