Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Кънев: Колкото по-рестриктивен е Законът за концесиите, толкова по-добре

Петър Кънев
Снимка: БГНЕС

Законопроектът за концесиите не е закон за изменение и допълнение, а чисто нов закон, при който в досега действащия закон "се влива" старият Закон за публично-частно партньорство, който за няколко години не успя да проработи. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Петър Кънев, председател на икономическата комисия в НС, която вчера отхвърли законопроекта. 

Нашата комисия – по икономическа политика и туризъм, не е водеща. Водеща е правната комисия. Законът минава през 6-7 комисии за обсъждане.

Самият аз бях доста изненадан, че управляващото мнозинство се разцепи по този закон. Практически той събра само гласовете на ГЕРБ, а от присъстващите народни представители на ПФ и РБ, гласуваха "въздържали се". Отсъстваха и народните представители на АБВ и "Атака". Тоест още по-голямо щеше да бъде мнозинството, с което законът би бил отхвърлен. Как ще мине в зала, е въпрос на разговори. Невинаги това, което става в комисии, се потвърждава в зала. На ГЕРБ предстоят сериозни разговори с партиите от управляващата коалиция.

В обществото има насъбрана негативна енергия относно концесиите, изтъкна Кънев

Като добавите, че по най-официална информация на правителството от тези четиристотин осемдесет и няколко концесии, които в момента действат, годишно се събират под 100 млн. лв., сами разбирате, че това е пълен абсурд.

Народните представители са изразили притеснение, че законопръектът предвижда сериозна децентрализация на контрола на концесията. Решения за отдаване ще могат да дават съответните кметове и общински съвети, което на моменти граничи с "колективна безотговорност", изтъкна той.    

Според Кънев, липсата на заложени срокове за продължителност на концесиите също е проблем:

При тази изключително сложна, мудна съдебна система, всяко едно нарушение трудно се доказва и трудно се санкционира. Затова колкото по-рестриктивен е този закон, толкова по-добре.

Вчера много интересно експозе направи проф. Кръстьо Петков, който беше категоричен, че трябва да спрем с отдаването на концесия на активи и по-скоро да минаваме към отдаване на концесия на услуги. Практиката досега на отдаване на активи на концесия показва недобра събираемост, недобър опит. Там трябва да се пипне. 

Отдаването на концесия на услуги се случва в цяла Европа и има бъдеще у нас, отбеляза Кънев.

Трябва сериозно да се поработи върху него, ако управляващите искат да продължи този закон и да бъде работещ. С този закон не бива да се бърза, а да има някакъв консенсус, изтъкна Кънев и подчерта, че в момента не е предвидено предоговаряне на концесионните такси дори при изключително дългосрочни концесии – от над 30 години.

Интервюто на Таня Милушева с Петър Кънев можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени