Одитният доклад, който излезе наскоро, отбелязва тенденции, които не работят в полза на желаното развитие.
В периода 2013-2015 имаме шест смени на министри на образованието и науката и седем смени на директори на отдела, уточни проф. Димов.
България е в категорията плах иноватор и това е свързано с измерими параметри, които показват способността в България да внедрява иновациите в промишлеността. Една от препоръките е съвместно с Министерството на икономиката да работим за 1,5 процента разходи за развойна дейност от БВП.
Подготвили сме новата стратегия на България за научни изследвания. Ше бъде внесена в Министерския съвет след около 10 дни. България ще престане да бъде плах иноватор и ще премине в по-горната категория – ще стане иноватор. България не е на последно място, след нас се нареждат страни като Хърватия, Румъния и Латвия, но трябва да заемем мястото, което заслужават българските учени, смята проф.Димов.
Приемането на стратегията е важно, защото има конкретен план за ускоряване на иновационната дейност в България. Там са разписани конкретни дейности. След това започва друг етап, в който ще се инвестират 700 млн.евро.
Проф. Димов подчерта, че ще бъдат създадени 4 центъра за върхови постижения и 8 иновационни центъра, в които ще се развиват иновационни проекти. В плана има и съфинансиране от бюджета на държавата.
Новото ръководство на МОН работи активно по свързването на резултатите с финансирането на университетите, каза още проф. Димов.
В момента е изминала само една година от "Хоризонт 2020". В моя институт вече има пет проекта по тази програма, уточни проф. Димов.
Още по темата чуйте в звуковия файл.