Не можеш само да искаш да черпиш и да взимаш, трябва и да инвестираш.
Тъй като находищата са изключителна държавна собственост – или държавата да трябва да инвестира, или да стимулира общините да го направят, обясни ученият.
Над 50 находища са били предоставени на общините за стопанисване и при някои от тях резултатите от стопанисването са много добри, има значително подобрение в използването на водите, обобщи проф. Пенчев, като даде примери за добри практики в Баня - Разложко, Гърмен и Хасковските минерални бани.
13 населени места в района на Благоевград и Кюстендил разполагат с ресурса, който е незаобиколим фактор от древността и е прокарвал пътя на империите, на там, където липсват туристопоток и други атракции трудно се привличат инвеститори, разказва в репортажа си Кети Тренчева. Примерите в община Разлог доказват това. Село Баня вече е утвърдена балнео и спа дестинация. Близките села Елешница и Бачево, които имат уникални находища на минерални води, не ги използват в тази посока. 14 са селищата в региона, които имат този ценен природен ресурс и потенциала да го развият в печеливша икономическа и туристическа дейност, и то като общ регионален бранд, който обаче липсва като реклама на региона. Липсват както обединение на общините и хотелиерите, така и обща политика липсва.
Как общините стопанисват минералните води на тяхна територия – подробности от звуковите файлове.