Процедурата по придвижване на една преписка, по стария правилник, който съществуваше, е около 50 дни. Нито едно дете, което е било планирано, включително от предишния екип, не е останало, без да получи лечение поради някакво забавяне във Фонда.
Новите правила поставят една рамка на тези, които работят във Фонда, която ще ги кара да придвижват преписките – това са детски съдби, семейни съдби – възможно по-бързо. Това е всичко! То донякъде се улеснява от факта, че в момента, в състава на администрацията на Фонда работят хора, които имат медицинско образование и по-лесно могат да вникнат в проблемите, които има около всеки случай.
Разрешен е и проблемът със заплащането на труда на преводачите в чужбина. Намалява се и времето за обработка на преписките. Предвидени са и резервни членове на Обществения съвет, за да има кворум винаги, тъй като с по-добрата работа на Фонда ще се налагат по-чести заседания на органа. Регламентирани са и финансовите правила, на които трябва да отговаря настаняването на родителите, които пътуват с детето си в чужбина .
Договорът за наем на апартамент в Париж продължава да съществува, но от новото ръководство на Фонда предпочитат да настаняват родителите в т.нар. „пансион на родителите“, разположен непосредствено до болницата, тъй като улеснява посещенията на родителите, а е и по-евтин!
В новия правилник, на практика, най-съществените проблеми в работата на Фонда не се променят. Най-много деца кандидатстват за лечение в България, за поемане на медицински изделия, а те не се променят… Нашето предложение беше те да се прехвърлят към НЗОК, така че всяко дете да не се налага да кандидатства, когато има нужда от подобен тип лечение.
В правилника се регламентира НЗОК да издава формуляр С-2 за планово лечение в рамките на ЕС, но на практика няма как този правилник да регламентира сроковете, в които Здравната каса ще се произнесе с решение.
Според Величкова промените в правилника няма да направят Фонда по-бърз и по ефективен, но дават възможност за нови административни извинения.
Нито един случай досега не е бил забавян заради забавено издаване на формуляр С-2, отчете Пилософ. Над 98% от случаите, които се разглеждат във Фонда, не са такива, в които няколко дни забавяне заради решение на Консилиума биха имали значение за изхода от заболяването, изтъкна още той:
По-добре е да се вземе разумно решение от специалистите, отколкото една администрация просто да си бърза да си свърши работата. Нали искаме да направим най-доброто за здравето на децата?
Интервюто на Ирина Недева с проф. Владимир Пилософ и Красимира Величкова можете да чуете от звуковия файл.