Прилепите са много уязвим биологичен вид, за разлика от мишките, те раждат само по едно малко годишно и ако нещо застраши колонията, тя се възстановява бавно и трудно, разказва екоекспертът Оля Генова.
Врачанският Балкан е карстов район с много пещери и на територията му се срещат близо 29 вида от общо 33 в България и 35 в Европа.
Хората свързват прилепите с пещерите, но има и доста горски видове, които живеят под кората на дървото. Малкото кафяво прилепче се среща и в градовете и то е наш спътник, въпреки че не го виждаме. Този вид може да изяде до 3 хиляди комара за една вечер, обяснява още Оля Генова.
В САЩ край нивите поставят прилепни къщички, защото така живият хищник по естествен път унищожава вредителите и намалява използването на химически препарати.
През зимата прилепите изпадат в хибернация и спят зимен сън. Тогава те търсят закътани, тихи и сухи места, където да презимуват, пояснява архитект Красимир Лаковски.
Освен традиционните им скривалища между гредите на покривите, колкото и да е странно, прилепи могат да бъдат забелязани и във фугите на панелните блокове.
Още за прилепите и хората - в звуковия файл.