Нико Розберг със световната титла във Формула 1

Нико Розберг

Нико Розберг спечели първата си световна титла във Формула 1, след като завърши на второ място в "Гран при на Абу Даби" зад своя съотборник и вицешампион за 2016-а година Люис Хамилтън. Германският пилот на "Мерцедес" събра актив от 385 точки и завърши на първа позиция, докато британецът, който спечели четвъртата си поредна победа и общо десета за годината, изостана с пет пункта на второто място.

Люис Хамилтън започна по очаквания силен начин състезанието в Абу Даби, а Нико Розберг се нареди точно зад него и двамата започнаха да се откъсват от своите съперници, докато разликата помежду им варираше между половин и цяла секунда. Първите спирания пък започнаха в седмата обиколка, като първо Хамилтън и Кими Райконен се оттеглиха в питлейна, докато Розберг смени гумите с мека смес в деветата обиколка. Той обаче се забави доста и на излизане срещна трафик в лицето на най-рисковия пилот Макс Ферстапен. Самият германец пък получи препоръка от бокса да бъде внимателен.

Междувременно, още преди изминаването на 1/3 от състезанието вече имаше и четири оттегляния. Извън състезанието вече бяха Валтери Ботас, Данил Квят, Кевин Магнусен и Дженсън Бътън, който караше за последен път през кариерата си във Формула 1. Досущ като Фелипе Маса, който завърши състезанието в Абу Даби на девето място.

Розберг успя да изпревари Ферстапен в 20-та обиколка с много рисков, но и ключов ход. Германецът атакува в завой номер 8 и беше блокиран от външната страна от холандския състезател на "Ред Бул", но лидерът в класирането имаше нужното ускорение, за да довърши изпреварването секунди по-късно. "Смел ход", отсякоха от гаража.

Проблемите за Розберг тепърва предстояха, защото Ферстапен очевидно бе излязъл на пистата със стратегия за едно спиране в пит-лейна, което направи в 22-та обиколка. Следващите три тура бяха критични за германеца, но той се справи перфектно с три поредни най-добри обиколки и запази позицията си.

Към 35-та обиколка лидер в състезанието с аванс от 5.5 секунди пред Хамилтън беше Себастиан Фетел, но за пилота на "Ферари" предстоеше спиране в гаража. Той го направи след пълното износване на гумите в 36-ия тур, което позволи на Хамилтън да се завърне на първо място с аванс от 1.3 секунди срещу Розберг. Фетел пък изненада с гуми със супермека смес и имаше шанс да атакува Ферстапен, Даниел Рикардо и Кими Райконен, които караха пред него и зад двата болида на "Мерцедес". В крайна сметка той изпревари и тримата, като особено впечатляваща беше маневрата срещу Ферстапен - с искри от късна и рязка спирачка между завои номер 9 и 11 на 51-та обиколка.

Розберг скъси пасива си срещу Хамилтън на под една секунда, но не рискува с изпреварване. За него второто място и 18-те точки, които дава второто място, бяха напълно достатъчни. Хамилтън пък завърши 55-те обиколки в Абу Даби с време 1:38:04.013 часа, докато Розберг удържа финалната атака на Себастиан Фетел и Макс Ферстапен, финиширайки на 0.439 секунди зад забавилия умишлено темпото Хамилтън.

Титлата на Розберг беше 12-а за германските пилоти във Формула 1, докато Хамилтън пропусна възможност да стане първият британски пилот с четири златни купи в най-престижната автомобилна надпревара. Трети за годината пък завърши Даниел Рикардо от "Ред Бул".

С това състезание завърши сезон 2016, в чийто край феновете видяха награждаването на 33-ия световен шампион. Неговото име е Нико Розберг - син на първенеца от 1982-а година Кеке Розберг.

Кратка статистика след края на Гран при на Абу Даби от Формула 1 (55 обиколки; 5.554/305.470 км):