Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Константинов: Основната пречка за районирането при мажоритарни избори са неточните данни за населението

Не виждам как до края на 2017-а ще свършим активната регистрация, за да изчистим "фантомите" на изобрите

Снимка: БГНЕС

Основната тема на Петата национална конференция по изборни системи ще е за вида на изборната система. Знаем резултатите от референдума, знаем и че това предизвиква много широк обществен интерес. Вчера имаше и обсъждане в Народното събрание. Това заяви за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" проф. Михаил Константинов, който отчете, че районирането на страната е съвсем конкретен въпрос с конкретни резултати. По повод предложението на омбудсмана Мая Манолова ръководеното от Константинов "Информационно обслужване" да се заеме с районирането той каза:

Чакаме официално задание. Ние сме търговско дружество с преобладаващо държавно участие и ще изпълним тази задача. Просто чакаме техническо задание, сключваме договора и изпълняваме задачата. Това не е любителска работа, в която да седнем и да чертаем квадратчета по картата, това е високопрофесионална и трудна работа, която, ако ни се възложи официално, ще я изпълним.

Районирането трябва да бъде изпълнено по обективни критерии, за да бъдат съмненията в честността му минимални. Няма как те да бъдат елиминирани обаче, тъй като още от началото на 19-и век, когато е въведен инструментът, той е бил използван за даване на предимство на дадени партии. Има и обективни пречки пред въвеждането на районирането:

Основната пречка са неточните данни. Има много голямо движение на населението. Не знаем колко души се намират в съответните населени места. Не знаем каква част от тях са хората над 18 години – избирателите. Тези прочути 1 000 000 фантома е разликата между избирателите по списък и наличните в страната. Тяхното наличие може допълнително да изкриви резултатите. Фантомите се чистят лесно – с активна регистрация. Лично аз смятам, че френският модел е най-добрият  те редовно си чистят фантомите по този начин. Процедурата може да се извършва онлайн. Няма обаче политическа воля.

Аз не виждам как до края на 2017-а можем да свършим активната регистрация. Трябва технологично време, заяви Константинов и обясни, че "фантомите" са българите, които са регистрирани у нас, но живеят в чужбина.

Константинов отчете, че специалистите по конституционно право не са единодушни за възможността да бъде създаден избирателен район "чужбина" при чисто пропорционална изборна система, тъй като това не е българска територия. Утвърдена в света практиката е гласуването по пощата, но тази система дава дефекти поради невъзможността да се предотвратят манипулации. 

Интервюто на Веселина Миланова с проф. Михаил Константинов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна