Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скип Йорк: През 2017-а ще видим цена на петрола около 50, а в следващите няколко години – и 70 долара за барел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политиката на Доналд Тръмп и развитието на глобалната икономика ще влияят върху цената на петрола от догодина. Тази прогноза направи в специално интервю за предаването "Събота 150" Скип Йорк, който е вицепрезидент на един от големите енергийни институти в Съединените щати и консултант в престижната международна група анализатори "Лумак". 

Догодина цената ще започне плавно да се движи нагоре. В следващите няколко години можем да видим и цена от 70 долара за барел, заяви Йорк, като допълни:

Ние смятаме, че това е позитивно за пазара, защото той има нужда от пребалансиране. Това така или иначе щеше да се случи, но без споразумението на ОПЕК можехме да очакваме новият баланс на петролния пазар в края на 2017-а или началото на 2018 година, а сега ще го видим със сигурност догодина. 

Скип Йорк обяви, че според прогнозите, които се базират на намаляване на световната продукцията на петрол с 1,2 милиона барела на ден:

Следващата година ще видим цена в долния диапазон на 50-те долара за барел, а към средата на годината по-скоро към горната граница. Тези прогнози обаче не включват каквото и да е споразумение с други държави, които не членуват в петролния картел. Ако и при тях има намаляване на продукцията, може да видим още една стъпка на покачване на цените на петрола догодина. 

Консултантът коментира и пазарните фактори, които ще окажат влияние върху решенията, които ще вземе ОПЕК:

И на последната среща, и през следващата – през май, страните от ОПЕК ще направят анализ на това, което се случва в световната икономика. Специален поглед ще бъде отправен към развиващите се страни като Китай и Индия и състоянието на техните икономики. Още по-важна за петролния картел е индустрията на тези страни, съответно нуждата им от доставки на петрол. Ако се види отслабване на световната икономика или на някой от тези специфични пазари, ние може да видим забавяне на процеса на пребалансиране на петролния пазар. Това може да окаже допълнителен натиск върху ОПЕК за ограничаване на продукцията, защото забавянето на някой от факторите, провокирали решението за ограничаване на петролните доставки, може да доведе и до по-бавно достигане до крайната цел на ОПЕК.

Още от анализа на Скип Йорк чуйте от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна