Имах щастието да отида на гости на свой братовчед. Един от гостите беше Пашанко Димитров, редактор в българската редакция на радио Лондон, автор на книга за царя и за Фердинанд. Третият човек от компанията беше Петър Увалиев. Тогава получих първите си уроци по емигрантство и по крайната доза на родолюбие.
По това време работех във вестник "Демокрация". Когато влязох в бюрото на Петър Увалиев - два дивана, една малка масичка и цетири стени, тапицирани с книги. Прекарахме няколко нощи в спорове за Възрожденска България, за Съединението. Тогава нямаше Гугъл. Той ми каза: "Жан, ако един ден напуснеш България, ще видши, че ще се чувстваш много по-привързан към нея".
В Лион живеят над 5 хиляди българи, но този брой се мени, защото там учат и много наши студенти, посочи още Жан Соломонов:
Лион е град, в който българите са много будни. Има българско училище, има няколко танцови състава. Направиха най-дългото българско хоро в Европа. Поканиха от всички европейски страни български състави. Има и певчески групи, има и български магазин, откъдето си купуваме гроздова ракия и чиста лютеница, но нямаше библотека. Така се роди идеята.
Всички българи, които искат да подкрепят библиотеката в Лион, могат да й изпратят книги. Те могат да се обадят в редакцията на "Хоризнот до обед", за да разберат как може да стане това. Транспортът е за сметка на библиотеката в Лион.