Гражданите на седемте страни с преобладаващо мюсюлманско население, за които президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди да бъде спряно издаването на визи, вече срещат трудности при закупуването на билети, съобщиха редица туристически агенции. За хаос при продажбата на билети съобщават и авиокомпаниите, след като стана ясно, че забраната засяга дори притежателите на т. нар Зелена карта или на дипломатическа виза. Външното министерство на Иран определи решението на Вашингтон като "оскърбително" и осъди забраната като "открита обида срещу мюсюлманския свят и иранската нация". От Техеран обявиха, че въвеждат ответни мерки срещу американски граждани.
В парламента на Ирак се надигнаха призиви да се обсъдят ограниченията, засягащи и гражданите на страната. Тревога изразиха и от Йемен .
Холандия също изрази безпокойство за практическите последици от американските решения. Изявление в този смисъл направи външният министър на страната Берт Кундерс.
Канадският премиер Джъстин Трюдо не коментира директно решенията на Вашингтон, но заяви, че страната му желае да приема бежанци, независимо от тяхната вяра. Трюдо каза, че силата на канадците е в многообразието и се обърна към бежанците с думите: "Добре дошли в Канада".
В среднощно изявление британският премиер Тереза Мей се разграничи от мерките на Тръмп, след като първоначално отказа да ги коментира. Тя заяви, че не е съгласна със забраната в САЩ да влизат гражданите на седем държави, след като върху нея беше оказан интензивен политически натиск, отбеляза изданието "Гардиън".
Подкрепа за изграждането на стена по границата с Мексико изрази израелският премиер Бенямин Нетаняху, който написа в "Туитър", че Доналд Тръмп "е прав". Нетаняху даде пример с наскоро издигнатата ограда по границата на Израел с Египет, която успешно задържала мигрантите от Африка.
Мексико изрази официално пред посланика на Израел своето учудване и разочарование от посланието на Нетаняху .
Указът за забрана за 90 дни за влизане на американска територия на хора от 7 страни влезе в сила в петък. Тогава бе замразена за 4 месеца и федералната програма за прием на бежанци от страни, в които се водят войни.
Много пътници бяха спрени при опит да влязат в САЩ или не бяха допуснати до полети за САЩ. Мерките предизвикаха протести от страна на правозащитни организации, които веднага предприеха съдебни действия в САЩ с оглед блокиране на тяхното прилагане.
Доналд Тръмп каза, че неговият указ за ограничаване на имиграцията в САЩ не е забрана, насочена срещу мюсюлманите, предаде Ройтерс. Пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом Тръмп каза, че прилагането на ограниченията "върви много добре".
Междувременно американски федерален съдия издаде разпореждане, което временно забранява депортирането на хора от страните, попадащи в обхвата на указа на Доналд Тръмп за забрана за влизането в САЩ. Съдията от Бруклин Ан Донъли взе това решение, след като беше сезирана от адвокати на съюза за граждански права.
Оказва се, че забраната на Тръмп е засегнала и някои от екипажите на самолети и е заварила авиокомпаниите неподготвени, съобщи Ройтерс. Представител на американското министерство на вътрешната сигурност каза, че разпоредбата е причинила неудобства за около 375 пътници досега, като над 100 от тях е трябвало да пътуват транзитно през страната. Други над 170 са били спрени от авиокомпаниите да се качат на полети за САЩ. Засегнат се е оказал и германски депутат, защото е с ирански произход.
Американската академия за филмово изкуство пък се оплака, че забраната на Тръмп може да попречи на иранския режисьор Ашгар Фархади да пътува за САЩ, въпреки че филмът му - "Търговският пътник", е номиниран за Оскар за чуждоезична лента. Иранската актриса Таранех Алдусти, която участва във филма, обяви, че ще протестира с бойкот на церемонията по раздаването на Оскарите.
С разпореждането на съдията на граничните полицаи се забранява да връщат всеки, който идва в САЩ с валидна виза от Ирак, Иран, Сирия, Судан, Либия, Сомалия и Йемен. Решението се отнася и за тези, които имат одобрена молба за статут на бежанец. Според съюза за свободи заповедта на съдийката засяга между 100 и 200 души, задържани на американските летища или в транзитни зони.