Преди празниците, в края на работната седмица, служител от Министерство на здравеопазването, ангажиран към подготовка за промени на правилника, се обърна лично към мен и аз, в качеството си на действащ член на Обществения съвет, съм изпратила нашите предложения, които да бъдат обсъдени. Още в самия телефонен разговор постигнахме консенсус за някои от предложенията ни, а за други ще трябва да има юридическа консултация от страна на Министерство на здравеопазването, както и обсъждане – повече хора да дадат повече предложения и повече хора да вземат отношение, така че промяната на правилника вече върви.
Най-важното ни предложение е за обществените поръчки за медицински изделия. Много деца кандидатстват за медицински изделия, за ортопедия, за неврохирургия и т.н. и Законът за обществените поръчки казва, че частните болници са освободени от задължението да правят обществена поръчка, а правилникът на Фонда казва, че изплаща публични средства, подпомага деца само за медицински изделия, преминали през обществена поръчка.Според Георгиева родителите трябва да бъдат уведомявани, ако Фондът няма да може да заплати за дадено изделие, преди да са завели детето в болницата. Тя изтъкна, че връщане на проследимостта на случаите крие потенциален риск от злоупотреби от страна на недобросъвестни хора, които могат да се възползват от тежкото положение на родителите. Тя изтъкна, че Общественият съвет към Фонда е добър гарант за сигурността на пациентите и правилното разходване на средствата.
Искаме да инициираме Закон за дарителството, защото има доста недобросъвестни хора, които обикалят и събират дарения и се оказва, по сигнали на наши структури, че не лекуват децата или ги лекуват много частично, а вдигат триетажни къщи по малките градчета. Така че наистина трябва да има контрол и да се пази идентичността на детето. България е малка, но аз ви казвам, само по диагнозата и болницата аз откривам на детето.