Обединеното кралство е член на Европейския съюз от 1973 година и през цялото време тази държава е осъществявала отлагателна интеграция, участва само в това, което си хареса, а в това, което не харесва, не участва. Не участва в Еврозоната, не участва в Шенгенските споразумения. По същия начин постъпиха после и някои скандинавски страни като Швеция. Други държави отказаха да участват или участват по различен начин в социалните политики на Европейския съюз. В този смисъл интеграцията много отдавна се осъществява по формулата за променливата геометрия.
Мисля, че има един опит от страна на държавите от Западна Европа да възстановят оригиналния проект на ЕС, който е приближаване на тези страни не само икономически, но и приближаване във всяко отношение, включително и културно. Това заяви проф. Ивайло Дичев:
Ангела Меркел играе много позитивна роля в това отношение, а двамата лидери, които вероятно ще оглавят Франция и Германия на следващите избори, още по-енергично ще работят за това сближаване. Проблемът е в това, че Европа сбърка с това последно разширение, чрез което ние имахме този шанс на влезем в Европа. Западна Европа осъзна, че е с бъркала и е "налапала твърде голям залък“, че тези страни от типа на Унгария и Полша изобщо не са на същата вълна, че имат съвсем други ценности. Това разочарование от страните, които не са с тази нагласа, сред които е и България, кара страните от Западна Европа да се опитват да възстановят оригиналния проект.
Цялото интервю с доц. Атанас Семов и проф. Ивайло Дичев можете да чуете от звуковия файл.