Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Комисията по досиетата представя този следобед сборника "Държавна сигурност и българското музикално изкуство". Представянето ще се състои в сградата на Националната опера и балет. Сборникът хвърля светлина върху дейността на ДС в сферата на музикалното и сценично изкуство у нас, разкрива подробности около мероприятия, свързани с популярни в миналото фестивали и конкурси като "Златният Орфей", "Мартенски музикални дни" в Русе и "Варненско лято", засяга дейността на Софийската държавна филхармония и се разпростира върху естрадната и танцова музика.
Сборникът е част от поредица тематични сборници по сектори и за първи път показва документи, засягащи дейността на Държавна сигурност в сферата на музикалното изкуство. Архивите разкриват съдържанието на документи особено за първите години след установяването на новата власт през 1944 година.
Над 90% от архивите в тази сфера са били унищожени, разказа пред "Хоризонт" председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов.
Отчита се голям отлив от страна на публиката, особено при поставяните оперети през 60-те години в резултат на наложената идейно-възпитателната дейност, стана ясно още от думите му.
Намесата на ДС се регистрира и в организирането на международните изяви на Операта и Оперетата, в предварителното проучване на съставите, които ще пътуват и се изразява и в силно присъствие и внедряване на агентура, както между самите участници в спектаклите, така и на външни лица, обясни Евтим Костадинов. Службите са следели още развоя на междуличностни отношения като тези на музикалните корифеи Борис Христов и Николай Гяуров.