Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Вместо да нарастват, получателите на гарантиран минимален доход намаляват

Явор Алексиев: Хубаво е, че спада броят на обхванатите от програмата

Снимка: БГНЕС

Случаите на възползване от гарантирания минимален доход са намалели, вместо да се увеличават, каквито са препоръките на Европейската комисия. Една от причините е мизерният размер на плащанията – 65 лева. Това обясни в предаването "Нещо повече" Ваня Григорова от Сдружение "Солидарна България". По думите й, част от хората, които имат нужда от този гарантиран минимален доход, вместо да разчитат на социалните системи в България отиват да работят в чужбина или влизат в сивия сектор и се занимават с незаконна дейност.

За последната година хората, включени в програмата, са били 42 хиляди, уточни Григорова. Тя определи критериите за достъп като изключително рестриктивни и допълни, че ако в едно например семейство се получават и детски надбавки в размер на 35 лева за едно дете, те се вадят от тези 65 и човекът, който получава гарантираният минимален доход, трябва да изпълнява същата работа за 30 лева.

Ваня Григорова вижда един от дефектите на този инструмент за подпомагане на най-уязвимите групи в липсата на дългосрочна заетост:

Свършва проектът, свършва заетостта. Няма никаква устойчивост на тези програми.

Явор Алексиев от Института за пазарна икономика посочи, че гарантираният минимален доход не е променян от 2009 година. Той коментира, че спадът на обхванатите с гарантиран минимален доход лица може би е свързан с това, че част от хората са започнали работа и вече не отговарят на препоръките за включването им в програмата:

Тъжно е една социална програма да се опитва да включи повече хора. Това, че спада броят на получателите на гарантиран минимален доход е нещо хубаво. Бенефициентите на тази програма действително са най-бедните хора.

Трябва да има цялостно преосмисляне на концепцията за социално подпомагане и социалното включване, което ще засегне и хората с увреждания, допълни експертът.
 
Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени