Това, което искаме от властта и в частност от министъра на труда, но и от премиера, е една допълнителна рамка на колективно трудово договаряне, което е единственият доказан през последните 100 години справедлив механизъм за разпределението на създадения доход в предприятията между труда и капитала. По този начин само може нашите претенции, че произвеждаме повече от това, което получаваме, да се срещнат с реалността и естествено с една подкрепа на политическо ниво, което касае бюджета, да даде една ясна посока на увеличение на доходите. Социалната политика, ориентирана към всички уязвими групи, в това число и получаващите пенсия, обезщетение за майчинство, безработица, е предмет на две реформи, които трябва допълнително и непременно да бъдат класифицирани с нас. Пенсионната реформа касае и инвалидните пенсии.
Димитров допълни още, че преизчисляването на всички пенсии от началото на следващата година с осигурителния доход за 2010 година, както е записано да стане единствено и само от икономии, които се реализират от инвалидните пенсии, е некоректен подход:
Икономиите в Бюджета могат да бъдат реализирани от много места. Ако това е политическа цел – да се подкрепят всички бедни пенсионери, милион и половин са с пенсия под прага на бедност, защо да не икономисаме пари от борбата с корупцията по обществените поръчки.
Цялото интервю с Пламен Димитров можете да чуете от звуковия файл.