Фактор в предизборната кампания, подобно на Франция и Холандия, е и крайнодясната популистка партия "Алтернатива за Германия". След пика на бежанската криза тя губи подкрепа, но със сигурност ще бъде представена както в местните парламенти в Кил и Дюселдорф, така и за първи път на федерално ниво в Бундестага. Алтернатива ли е „Алтернатива за Германия“?
В интервю за „Хоризонт“ преди около два месеца проф. Клаус Легеви прогнозира, че популистът Герт Вилдерс няма да спечели парламентарните избори в Холандия. Същото политологът твърди и за Марин Льо Пен във Франция.
Сега на път да загуби инерция е и „Алтернатива за Германия“ - след шумни скандали по време на последния партиен конгрес в края на април крайнодясната партия загърби смекчения курс на председателката си Фрауке Петри, чиято предизборна платформа трябваше да направи популистката формация потенциален коалиционен партньор за традиционните партии в Германия. След безпрецедентен скандал „Алтернатива за Германия“ избра да се придържа към ксенофобските лозунги. С това партията ще отблъсне онези потенциални гласоподаватели, които биха гласували за нея от протест, но не са идеологически убедени в тезите й, смята проф. Клаус Легеви. И допълва:
На предизборния конгрес на партията в Кьолн се наложи националистическото крило. Това отблъсква онези, които не са напълно убедени в партийната идеология, а са привърженици по-скоро на евроскептичните послания на „Алтернатива за Германия“. Тези хора искат промяна в икономическата и финансова политика на Германия, но не са непременно ксенофоби.
Много консервативни избиратели вече гледат на лозунгите на популистите с насмешка. Макар някои изказвания на политици от „Алтернатива за Германия“ да будят притеснения - например за стрелба на границата срещу нелегални имигранти. Отразяват ли споровете в ръководството настроенията на германците:
Германското общество за сега е спокойно, но това е така само, защото бежанският наплив в момента е слаб. Това ще се промени в момента, в който отново тръгнат бежанци към Германия. Има и още един аспект - терористичната заплаха също не е на дневен ред. Трябва да имаме предвид и факта, че Германия е една икономически стабилна, дори просперираща държава. Може да се каже, че успокояването на бежанската криза отне на „Алтернатива за Германия“ вятъра от платната.
Предстоят избори за местни парламенти в две големи западногермански провинции - Шлезвиг-Холщайн и Северен Рейн-Вестфалия. И в Кил, и в Дюселдорф се очаква с интерес, как ще се развие оспорвания задочен дуел между канцлера Меркел и претендента за поста й Шулц. Не по-малко интересно е обаче, с какъв резултат ще влезне популистката партия „Алтернатива за Германия“ в местните парламенти. Проф. Легеви комантира:
И в двете провинции „Алтернатива за Германия“ няма да постигне резултата, на който се надява. Така или иначе става дума за две провинции в западната част на страната, където привържениците на тази партия не са толкова много, както в бившата ГДР. Очаквам резултат от около 5 до 7%.
Въпреки всичко „Алтернатива за Германия“ няма да играе решаваща роля на федерално ниво, подчертава проф. Легеви.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.