Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДАНС отрече да е била обект на хакерски атаки

Би Би Си: Нови хакерски атаки са регистрирани на места в Азия и Европа

| обновено на 15.05.17 в 17:12
Снимка: БГНЕС

От МВР увериха, че новият компютърен вирус не е нанесъл вреди на правителствени организации, частни фирми или отделни граждани. Министерството потвърди информацията на "Хоризонт", че е имало сигнал за проникване в системата на Областната администрация в Ямбол. Вирусът обаче е неутрализиран и не е нанесъл щети. Опитът за хакерска атака у нас не е успял заради въведената антивирусна програма в областната управа на града, обясниха пред "Хоризонт" източници от МВР. Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) отрече да е била обект на хакерски атаки. Днес преди обед интернет страницата им е била в техническа профилактика и не е ставала обект на атаки през интернет, уточниха от агенцията.

Експерти предупредиха, че в следващите дни е възможна появата на нов модифициран вид на същия компютърен вирус и още по-големи мащаби на атака. Съветът към потребителите е незабавно да инсталират публикуваните от производителя обновявания за операционната система Windows, да се снабдят с надежден антивирусен софтуер и да бъдат бдителни при работа с непоискани СПАМ съобщения и прикачени към тях съмнителни файлове.

Допълнителни конкретни стъпки за защита може да намерите на страницата на ГДБОП.

Още в неделя от Главната дирекция за борба с организираната престъпност отправиха съвети към гражданите у нас и институциите какво да правят, за да не станат жертва на хакерски атаки. От Европол пък обясниха, че очакват в глобален мащаб атаките да продължат и през днешния ден. От международната полицейска служба обявиха, че кибератаката от петък е засегнала най-малко 100 000 организации в 150 държави.

Нови хакерски атаки са били регистрирани на места в Азия и Европа, съобщава Би Би Си. В Китай са засегнати и държавни институции.

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия няма нищо общо с хакерските атаки.

Страната не е пострадала сериозно от кибернападенията
, посочи Путин и допълни, че злонамереният софтуер, създаден от разузнавателните служби, може да се обърне срещу създателите си.

В предаването "Нещо повече" Красимир Коцев, директор на „Информационна сигурност“  на компания за киберсигурност заяви, че имат доста постъпили случаи на техни клиенти – компании, които са засегнати от този вирус. Той уточни, че става дума предимно за чужди компании. Относно природата на компютърния вирус и механизма му на действие той поясни:

Това не е новосъздаден вирус. Особеност е начинът, по който се разпространява, тъй като той използва уязвимост в операционната система „Windows". Ако досегашните вируси от такова естество разчитаха на социално инженерство – на това потребителят да отвори даден линк, то това вече е модифицирано и се разпространява без знанието на потребителя и неговото умишлено действие.

Още гледаме върха на сладоледа, защото не е ясно как този вирус реално попада в компютрите, заяви пред "Хоризонт" д-р Златогор Минчев от Института по информационни технологии на БАН, като призова да не лежим на уверението, че сме остров на стабилността. Относно версията, че този вирус е откраднат от Американската агенция за национална сигурност той изтъкна:

За мен събитието, което тук в момента се дискутира, не е случайно. Подобен теч на информация в такъв вид организация не може да стане без вътрешен човек, така наречените инсайдъри. Защо става в този момент? Може би това е по големият въпрос, а именно доколко е усложнена геополитическата обстановка. Неслучайно "Гардиън" коментира това.

Различните гледни точки за кибератаката слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна