Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миньорите от Оброчище - в капана на неизряден концесионер и готови да подновят протеста си

Работниците и ръководството на рудника сключиха колективен трудов договор, според който работните заплати се увеличават със 158 лева
Снимка: БГНЕС

Миньорите от мангановата мина в Оброчище днес трябва да получат забавените си заплати и ваучери за храна за април.

Работниците ще могат да платят сметките си и да купят храна за семействата си, но същинските неуредици около дейността на мината и нейния концесионер си остават. На 7-и юни те са получили фишовете си за заплати и според тях сумите не отговарят на договореното увеличение според Колективния трудов договор. Миньорите споделят, че са готови да подновят протеста си. 

На 5-и юни, когато със заповед на министъра на енергетиката Теменужка Петкова бяха временно отнети концесионните права на "Евроманган", окръжният прокурор на Добрич Пламен Николов, заедно с омбудсмана Мая Манолова и представители на Областната дирекция на МВР направиха проверка на пречиствателната станция на мангановата мина. Тя показа, че непречистените промишлените води от рудника се вливат директно в местна река, а в пречиствателната станция на практика пречистване няма.

Според друга клауза в концесионния договор концесионерът е задължен да осигурява минноспасителната работа на обекта, постоянното присъствие на медицинско лице, работно и специално работно облекло, застраховане на персонала. В мината медицинско лице нямаше, дори когато 13 миньори стачкуваха под земята повече от 4 денонощия, а работно облекло миньорите не са получавали от години.

Самият директор на дирекцията Инспекция по труда в Добрич Ангел Петков преди дни заяви, че са му дали скъсани ботуши, които да обуе при слизането му на проверка в галериите на мината. Самата проверка е завършила с 14 акта за нарушения.

Миньорите са категорични, че искат смяната на концесионера. Те са убедени, че нищо няма да се промени занапред, така, както нищо не е направено според договора за концесия за последните 18 години. Те смятат, че целта на концесионера е да продаде наличното оборудване и добитата манганова руда и с това да приключи дейността си.


Още детайли по темата чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна