Банкерът Левон Хампарцумян е категоричен, че това ще отвори ново поле пред банковия бизнес и технологичните компании, което обаче трябва да бъде много добре регулирано от БНБ. Хампарцумян поясни ползите от въвеждането на регулационен sand box, чието значение не е пясъчна кутия, а пясъчник, в който децата играят:
Тоест заграждаме един периметър и представете си КТБ, в който контролирано вътре сте оставили Цветан Василев да си прави иновативни финансови продукти. И ако стане страшно, го плесваш през ръцете и нищо страшно не се случва. Ако в България си заградим един такъв пякъчник, това би могло да привлече технологични компании, които да си играят в пясъчника. С всички преимущества. И без това сме във валутен борд - централната банка няма чак толкова много работа, може нещо такова да свърши.
Свръхрегулациите пред банките продължават да ги правят по-сигурни пред технологичните компании, които получават лиценз за определен вид финансови услуги:
Все едно в един огромен хотел например в Слънчев бряг някой взима 10 квадратни метра и продава наденички. Хотелът губи приход. Капиталовите изисквания да си купиш газово барбекю са малки в сравнение с хотела, но барбекюто никога няма да стане хотел.
Към момента потребителите вярват изключително много на банките. Поне в България в следващите няколко години ще се търсят определени услуги на място в клоновете, а не по интернет, допълни Георги Конов, който е партньор в една от големите компании за развитието на дигитални финансови услуги:
Начинът на мислене на хората - като видят инфраструктура, си казват "това е нещо, което е солидно, нещо, на което можем да вярваме".
Диана Митева, изпълнителен директор на една от големите банки подчерта, че хората имат по-голямо доверие да предоставят биометричните си данни на банки, отколкото на държавни институции:
За да бъдат сигурни технологичните услуги, предстоят редица регламенти на европейско ниво.
Още детайли по темата слушайте в звуковия файл.