Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ирен Цочева: Прегряването при децата е много по-опасно от вдигането на температура при вирус

Снимка: Александровска болница

В предаването "Часът на здравето" обръщаме отново внимание на опасностите, които крият високите температури. Най-застрашени са малките деца, защото при тях рискът от прегряване е много по-голям и по-бързо може да настъпи дехидратация.

Децата до 4 години по никакъв повод не трябва да бъдат излагани на пряка слънчева светлина в обедните часове, предупреждава д-р Ирен Цочева, педиатър и пулмолог в Клиниката по детски болести на Александровска болница.

"Децата до 4-годишна възраст са най-потърпевшите при излагане на висока температура. Кърмачетата и малките не трябва да се излагат на пряко слънчево греене в най-топлите часове - от 11:00 до 16:00. Това важи и за тези, които са морето. Опасно за тях е излагането на висока температура, дори при липса на пряко осветляване, тъй като тяхната телесна повърхност е по-голяма от телесната маса, в сравнение с възрастните", посочи д-р Цочева.

Друг рисков фактор е това, че децата чувстват жажда и посягат към вода, едва когато са загубили поне 2 процента от телесната си маса, което в някои случаи вече може да е сериозен проблем.

Родителите трябва да настояват за прием на течности


Те трябва да са хладки - да се избягват прекалено студените, както и много сладките. Децата трябва да с облечени в леки дрехи, в светли тонове, за предпочитане от естествени материи. Д-р Цочева посочи, че в нормалната диета не трябва да се прекалява със солта.

"Родителите трябва да наблюдават вида на детето - дали устните и лигавиците са влажни или напукани, както и вида на урината.  Ако детето пишка рядко и урината стане тъмна, то вече е настъпила дехидратация и трябва да засилят даването на течности", каза специалистът.

Какви са симптомите на дехидратацията?

"Децата могат да чувстват умора или свръхвъзбудимост, което е объркващо. Може да се унасят, кожата им да стане топла и червена, в най-напреднали случаи може да изгубят съзнание и гърчове", предупреди д-р Цочева. В такива случаи детето трябва да се отстрани от топлата среда, да се постави на хладно и проветриво място, и да му се наложат влажни компреси на местата, през които минават големи кръвоносни съдове.  При такива състояния трябва да се потърси и бърза медицинска помощ. Според специалиста, прегряването на детето е много по-опасно от вдигането на висока температура при вирус.

Още от съветите за ползването на климатик в жилище с малко дете, за храненето и грижата за децата през лятото - чуйте интервюто с д-р Ирен Цочева!


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени