Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Нейков: Кодексът на труда трябва да се промени заради нарастващия брой възрастни работници

Големият източник на работна сила през идните години ще бъдат възрастните работници, а не младите

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС

Расте броят на възрастните работници и от тук нататък българските работодатели ще работят с все по-голям дял възрастни работници, което означава, че Кодексът на труда няма да ни върши работа във вида, в който го имаме, защото е правен за по-млади работници. Това обясни в предаването "Нещо повече" Иван Нейков от Балкански социален институт, бивш министър на труда и социалната политика, който коментира призива за увеличаване на пенсионната възраст в Европейския съюз.

При около 3,5 милиона работещи в България има около 2,2 милиона пенсионери, тоест онова, което ще дойде след около 40 години в ЕС, вече е дошло в България – срещу двама осигуряващи се стои един пенсионер, допълни Нейков.

Смятаме, че всичко ще се реши с увеличаването на пенсионната възраст, а няма да е така, отбеляза още експертът и даде пример с 30-минутната обедна почивка, разписана в трудовото законодателство, която се явява достатъчна за млад работник, но е абсолютно недостатъчна за възрастния:

Става дума за промени, касаещи състоянието на възрастния работник. Тезата, че възрастният работник е лош работник не е вярна. Много от работодателите разбраха, че възрастният работник е дисциплиниран, лоялен, усвоява тези умения, които работодателят изисква от него. И възрастните работници по-лесно се реализират на пазара на труда от младите.

Големият източник на работна сила през идните години ще бъдат възрастните работници, а не младите, защото тях просто ги няма, подчерта Нейков.

Той нарече премахването на класа „прослужено време“ стара мечта за част от работодателите и посочи, че по-скоро се касае за опит да се натрие носа на синдикатите, защото класът не е онова, което беше. Нейков определи темата като прах в очите на обществото и опит за извиване на ръце:

За съжаление вицепремиерът Симеонов се хвана на въдицата, без да разбира за какво става дума, обеща, че ще го направи. Никой няма да спечели от тази промяна.

Парите от Сребърния фонд стоят някъде в чувала, образно казано, и не се управляват, а смисълът на всички пари е да носят пари. В този смисъл предложението на работодателите е разумно, коментира още Иван Нейков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени