Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиляна Павлова:

Никой от кандидатите за изработване на сайта за Европредседателството не отговарял на изискванията

Отново е обявена обществена поръчка

| обновено на 07.09.17 в 15:35
Снимка: БТА

По време на Българското европредседателство освен провеждането на задължителните формати ще бъдат разгледани 120-130 законодателни досиета. Това каза за предаването „12+4“ по „Хоризонт“ министърът на Българското европредседателство Лиляна Павлова близо месец след като Министерският съвет прие вариант на Националната програма за българското председателството. Тя потвърди, че обществената поръчка за изработване на интернет сайт за председателството е спряна: 

Вече беше проведена обществена поръчка за избор на изпълнител, който да направи сайта. Сайтът е специфичен и включва в себе си не само изработването, но и допълнителни компоненти, които усложняват тази процедура, като например онлайн streaming, или онлайн живо предаване на заседания и допълнителни компоненти. Оказа се, че нито една от трите фирми, подали документи, няма или не може да докаже опита да са правили поне два сайта с такива допълващи компоненти. Това е причината да прекратим процедурата, но тя вече е обявена наново. Бяха направени допълнителни промени, така че се надявам да се появят повече кандидати, които да могат да отговорят на изискванията.

В това няма драма, защото сайтът трябва да започне да функционира на 1 декември, а дотогава има напълно достатъчно време, за да изберем изпълнител и той да изработи и внедри такъв сайт.

Тъй като сумата на обществената поръчка е 70 000 лева, тя е от най-ниските суми и прагове, процедурата е доста облекчена, така че нямаме притеснения от гледна точка на обжалвания и спирания на изпълнението.

До края на годината ремонтът на НДК ще бъде завършен и сградата ще отговаря на изискванията за провеждане на председателството, увери Павлова. Усилията вече са фокусирани върху същността на председателството – политики, приоритети, законодателни дейности:

Всички са изключително отговорни! Всеки един министър, всяка една институция знае своите ангажименти и много отговорно подхожда към това. Съвсем наскоро утвърдихме и допълнителен координационен механизъм на ниво заместник-министри, които да правят оперативна координация - подготовка, съгласуване на позиции, за да бъдем гъвкави, за да може във всеки един  момент, да знаем какъв е дневният ред на определеното заседание, а понякога са 5-6-7- 10 заседания дневно по различни теми, и да можем да взимаме бързо и адекватно гъвкави решения, когато се налагат промени и правене на компромиси. Координацията е от ниво експерти през ниво заместник-министри до ниво министри и Съвета по европейските въпроси, който председателствам.  Мисля, че това вече е една добра смазана и работеща машина, която да даде всъщност резултата - да защитим националният интерес, но и да успеем да бъдем балансиран, но и неутрален председателстващ в същият момент.

Вече е приет и наръчник, в който ясно са разписани дейностите и задачите на ресорните министри по време на Европредседателството.

Среща на високо равнище у нас се предвижда през май, когато освен европейските лидери у нас се очакват и държавните глави на балканските държави. В началото на януари е планирано посещението на цялата Европейска комисия, включително и на председателя на Съвета и на председателя на ЕП. В рамките на председателството ни са предвидени и 28 срещи на високо ниво – министри, които ще се проведат в различни формати.

Практиката при всяко председателство изисква страната-председател да осигури нощувките на ръководителите на делегации - на премиери, президенти или министри, съответните министри, заместник министъра, ръководителя на делегацията. Всички останали делегати, които са над 20 000 на брой, трябва сами да осигурят своите нощувки, в смисъл да резервират, най-вече да заплатят. Това създава едно предизвикателство голямо пред възможностите на София от гледна точка на наличност на свободни места в хотелите. Днес ще проведа среща с Асоциацията на хотелиерите, за да видим какви са възможностите да обезпечим необходимите места за настаняване, с ясното съзнание, че нито Министерството, нито българската държава ще заплаща тези резервации.

Лиляна Павлова е категорична, че България е в позиция за продължаване на кохезионната политика на ЕС и след 2020 година.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна