Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Влизането във всяка международна организация означава ограничаване на част от суверенитета. Това коментира в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" проф. Искра Баева, автор на книгата "16-ата република ли?", книга с изследвания и документи за българо-съветските отношения след Втората световна война, която е подготвена съвместно с Евгения Калинова.
Суверенитетът трябва да бъде защитаван. Ако погледнем сегашните ни възможности да защитаваме суверенитета си, ще видим, че те са много жалки. Суверенитетът се защитава и с армия, и с икономика, и с дух, с население. Струва ми се, че във всички тези сфери ние сега имаме проблеми. Аз имам чувството, че нито българските политици, нито обикновените българи са готови да плащат за борбата за суверенитет. Тези, които се съпротивляват, са свикнали, че съпротивата има цена и са готови да я платят, докато ние май не сме готови да я платим.
Ние сме били държава, силно зависима от съветската помощ и от СССР периодично са ни давали помощи, които са ни опрощавали. Това е факт, но не бива да забравяме това, че в тези години България се превръща в индустриална държава, че тя започва да търгува не само в рамките на СИВ, както сега твърдят, а тя започва да търгува и с т.нар. "страни от третия свят" и с развитите европейски държави. В книгата сме се съсредоточили върху политическите и икономическите отношения между България и СССР, а не върху културните.
Цялото интервю с проф. Искра Баева можете да чуете от звуковия файл.